Jak przypomina portal "O2", jakiś czas temu modne stało się kiszenie ogórków w plastikowych butelkach. Znana w sieci chemiczka postanowiła odnieść się do tego pomysłu. Dla wielbicieli tego patentu nie miała szczególnie dobrych wiadomości.

Kiszenie ogórków w plastiku

Każdy ma swój patent na kiszenie ogórków. Jedni dodają do nich liście winogron, inni liście porzeczki. Jedni kiszą w szklanych słoikach, inni nie wyobrażają sobie kiszenia w niczym innym, jak tylko w naczyniach wykonanych z kamionki. Ostatnio wiele osób zaczęło kisić ogórki w butelkach PET.

Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że lepiej nie ulegać modzie i nie kisić ogórków w plastikowych butelkach. Znana w sieci chemiczka postanowiła wyjaśnić, dlaczego nie należy tego robić.

Ogórki kiszone/YouTube @Uwaga Babcia Gotuje
Ogórki kiszone/YouTube @Uwaga Babcia Gotuje
Ogórki kiszone/YouTube @Uwaga Babcia Gotuje

Mikroplastik

Sylwia Panek przywołała badania naukowców, które jasno wskazują, że mikroplastik z butelek PET znajduje się w przechowywanych w tego rodzaju pojemnikach napojach. Nie jest to zawsze taka sama ilość. Wpływ na to, jak wiele cząsteczek plastiku przedostanie się do produktu zależy od takich czynników, jak czas przechowywania, temperatura i w końcu skład samego produktu.

Niestety kwaśny odczyn kiszonych ogórków będzie sprzyjał przenikaniu do nich "antymonów, ftalanów oraz innych substancji endokrynnie czynnych". Panek przekonuje, że lepiej unikać kiszenia ogórków w pojemnikach PET. Z jakiego powodu?

"Nawet jeśli nie będziemy zjadać tych ogórków w takich ilościach, które dostarczyłyby dużych ilości tych substancji, to pamiętajmy, że ogórki z butelek PET to nie jedyne ich źródło" - wyjaśnia chemiczka.

A wy, ulegliście modzie na ogórki kiszone z plastikowej butelki?

To też może cię zainteresować: Nagranie z komunii podbiło serca internautów. Nawet duchowny nie był w stanie powstrzymać śmiechu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Janusz Korwin-Mikke znów zaskoczył swoją decyzją. Polityk zdecydował się na ważny życiowy krok. Wszystko wydarzyło się chwilę po Wielkanocy

O tym się mówi: Ojciec Rydzyk z intrygującą ofertą na sezon komunijny. W sklepie zakonnika pojawiły się propozycje prezentów. Nie każdego będzie na nie stać