W każdym mieście w Polsce, w okresie wielkanocnym pojawiają się w kościołach rekonstrukcje grobu Pańskiego, aby od popołudnia w Wielki Piątek do rezurekcji w niedzielę pełniona była warta symboliczna.

Czy to nowa tradycja?

W tym okresie oczywiście odbywają się msze święte i związane z obrzędami wielkanocnymi. Idziemy poświęcić pokarmy w Wielką Sobotę, by wieczorem uczestniczyć w poświęceniu ognia. Wszystko to podczas nieprzerwanej warty służb mundurowych, jak strażacy, policjanci, czy żołnierze.

Tak jest nie tylko w małych miejscowościach czy wsiach, lecz wszędzie tam, gdzie celebruje się wielkie odrodzenie Jezusa na Ziemi i w nas samych. To dzięki tej tradycji i symbolice, mógł powstać ten krótki filmik, który szybko obiegł media i stał się hitem Internetu.

Warta wedle piśmiennictwa miała zapobiec wykradnięciu ciała Jezusa z groty. Nic zatem dziwnego, że w miejscowości Wyszyna w wielkopolskiej części kraju, strażacy robili wszystko, aby tradycji stało się zadość, pełniąc na zmianę wartę przy grobie ukrzyżowanego Jezusa.

Nie była to jednak zwyczajna warta, jakich wiele w minionych latach, gdyż tym razem wartownicy nie upilnowali do końca wejścia do symbolicznej groty. Potrzebna była świąteczna interwencja w wyszyńskim kościele, o czym poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna z Wyszyny na swoim facebookowym profilu.

[...] Strażacy pełniący wartę byli bardzo zaskoczeni śmiałością i odwaga małej wiewiórki, w Święta Wielkanocne zdecydowanie bardziej spodziewali się zajączka bądź kurczaczka
Strażacy nie chcieli przeszkadzać w wizycie, którą złożyła wiewiórka przy grobie Pana Jezusa jednak ze względu na zbyt duże harce zmuszeni byli wyprosić gościa z Kościoła i po kilku minutach prób, hycająca wiewiórka, zwiedzając po drodze ołtarz, opuściła świątynie [...] - czytamy w opisie do filmiku, który szybko zyskał na popularności.
Co sądzicie o komentarzach, jakie pojawiają się pod tymi materiałami?