Jak przypomina portal "Super Express", Święta Wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem dla Chrześcijan. W Wielkim Tygodniu wielu wiernych przystępuje do sakramentu pokuty, by móc w pełni uczestniczyć w wielkanocnej Eucharystii. Wielu jednak obawia się pójść do spowiedzi, obawiając się, że nie dostaną rozgrzeszenia. Które grzechy nie zostaną nam odpuszczone? O czym jeszcze należy pamiętać przed przystąpieniem do sakramentu pokuty?

Wielkanocna spowiedź

W Wielkim Tygodniu wielu wiernych przystępuje do spowiedzi. Obowiązują wówczas te same grzechy, jak przy przystępowaniu do sakramentu w każdym innym okresie. Istnieją przewinienia, za które kapłani nie mogą udzielić rozgrzeszenia.

W rozmowie z portalem "Deon" ks. dr Marek Dziewiecki wskazał, że w przypadku takich grzechów jak odstępstwo od wiary, morderstwo osoby duchownej motywowane pogardą dla wiary, próby celebrowania mszy świętej lub słuchanie spowiedzi przez osoby do tego nieuprawnione, a także przynależność do stowarzyszeń występujących przeciw Kościołowi, potrzeba rozgrzeszenia od biskupa, ewentualnie oddelegowanego przez niego kapłana.

Jeśli dana osoba dopuści się znieważenia Najświętszego Sakramentu, przemocy wobec papieża lub zabicia go, może zostać rozgrzeszone tylko przez Stolicę Apostolską. Są to oczywiście grzechy, z którymi nie spotykamy się na co dzień.

Spowiedź/YouTube @Prawdę Powiedziawczy - ewangelizuj_pl
Spowiedź/YouTube @Prawdę Powiedziawczy - ewangelizuj_pl
Spowiedź/YouTube @Prawdę Powiedziawczy - ewangelizuj_pl

Ksiądz może nam odmówić udzielenia rozgrzeszenia

Ksiądz może nie dać rozgrzeszenia także w przypadku, kiedy osoba spowiadająca się nie żałuje popełnionych grzechów, nie uznaje swojej winy. Rozgrzeszenia nie dostaniemy także w sytuacji, w której nie zamierzamy zadośćuczynić osobie lub osobom, które skrzywdziliśmy.

Odpuszczenia grzechów nie dostąpi także osoba, która dopuściła się zdrady i choć nie kontynuuje romansu, nie zdecydowała się wrócić do swojego współmałżonka. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia ze złamaniem przysięgi nie tylko wierności, ale także tej, że "nie opuści się męża lub żony aż do śmierci".

Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo
Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo
Spowiedź/YouTube @Miroslaw Pudlo

Warto pamiętać również o tym, że nasza spowiedź jest nieważna w sytuacji, w której świadomie zatajamy w trakcie spowiedzi grzech ciężki.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Popularny ksiądz zabrał głos w ważnej sprawie. Jego odpowiedź nie wszystkim przypadła do gustu. W komentarzach zawrzało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Piotr Żyła opowiedział o poważnych problemach ze zdrowiem, jakie go dotknęły. "Nigdy nie byłem tak chory"

O tym się mówi:Słoweński skoczek skradł serca fanów skoków narciarskich. O geście Anze Laniska wobec Dawida Kubackiego mówią wszyscy