Jak podaje portal "Pomponik", Doda ma powody do zadowolenia. Postępowanie toczące się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu zakończyło się korzystnym dla piosenkarki wyrokiem. Sąd II instancji stwierdził, że Polska w przypadku Dody naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Wszystko w związku ze skazaniem piosenkarki za obrazę uczuć religijnych.

Doda po raz kolejny wygrywa

Dorota Rabczewska ma powody do świętowania. Artystka wygrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i może liczyć na wypłatę przez Polskę odszkodowania, sięgającego 50 tysięcy złotych. Sąd odrzucił odwołanie złożone przez Polskę i utrzymał wyrok, jaki zapadł w I instancji.

Sprawa dotyczy wywiadu, jaki w 2009 roku Doda udzieliła "Dziennikowi". To właśnie wtedy piosenkarka stwierdziła, że bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię, bo jak stwierdziła, "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Takie stwierdzenie Dody wywołało wiele emocji.

Po tych słowach TVP zdecydowało się zawiesić współpracę z Dodą, a do prokuratury wpłynęło doniesienie o możliwości popełnienia przez piosenkarkę przestępstwa polegającego na znieważeniu przedmiotu czci religijnej i obrażenia uczuć religijnych. Zawiadomienie skończyło się skazaniem Dody na karę 5 tys. zł grzywny.

Artystka odwołała się od wyroku, ale sąd wyższej instancji utrzymał wyrok w mocy. Wtedy Dorota Rabczewska zdecydowała się wystąpić do ETPC.

Doda ma prawo do odszkodowania

Pierwszy wyrok przed ETPC zapadł już we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy sąd orzekł, że Polska złamała przepisy konwencji praw człowieka, które gwarantują każdemu prawo do wolności wyrażania własnych poglądów. Orzeczono 10 tys. euro zadośćuczynienia, choć sędzia z Polski nie zgadzał się z werdyktem pozostałego składu sędziowskiego.

Orzeczenie sądu pierwszej instancji zostało zakwestionowane przez polskie państwo. " Sąd II instancji był zobowiązany rozpatrzyć to odwołanie. Ustosunkowaliśmy się do niego negatywnie. Sprawę rozpatrzyła tzw. Izba Wielka. Zaledwie po kilkudziesięciu dniach zapadło orzeczenie, które jest zupełnie po naszej myśli" - przekazała piosenkarka.

Doda/Youtube @Plejada
Doda/Youtube @Plejada
Doda/Youtube @Plejada

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Zarezerwowała miejsce w samolocie. Kiedy dotarła do fotela, mocno się zdziwiła

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie milkną echa sobotniego wyczynu Piota Żyły. Jak na sukces byłego męża zareagowała Justyna Żyła

O tym się mówi: Słowa Marty Kaczyńskiej nie spodobają się jej stryjowi. Dla Jarosława Kaczyńskiego mogą stanowić poważny problem