Każdego roku powstaje wiele filmów dokumentujących życie zwierząt, ich zwyczaje i zachowania. I choć sporo udało się nam już odkryć, wciąż jest do rozwiązania sporo zagadek dotyczących fauny. Dziś przedstawimy wam kilka zaskakujących faktów dotyczących zwierząt.

Struś

Najszybszym z ptaków jest struś, który potrafi osiągnąć prędkość przekraczającą nawet 70 kilometrów na godzinę. To nie jedyny rekord, jaki przypisywany jest ptakom tego gatunku. Jedno jajo może ważyć nawet 1400 - 1600 gramów, osiągając przy tym nawet 15 cm długości i 13 cm szerokości.

Struś/YouTube @Filmy Dokumentalne
Struś/YouTube @Filmy Dokumentalne
Struś/YouTube @Filmy Dokumentalne

Hipopotam

Hipopotamy to zwierzęta, które niezwykle dbają o swoją skórę, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych. Gruczoły zwirząt wydzielają czerwoną substancję, która jest w stanie rozpraszać światło słoneczne. Dodatkową zaletą jest rozprowadzanie potu po całej skórze zwierzęcia, co zwiksza lepkość substancji.

Hipopotamy są dowodm na to, że nie należy oceniać po pozorach. Choć hipopotamy wyglądają na zwierzęta potulne i powolne, to sprowokowane mogą zaatakować, okazując się przy tym całkim szybkimi. Zwierzęta te są zaliczane do 5 najgroźniejszych zwierząt Afryki.

Hipopotam/YouTube @BBC Earth Polska
Hipopotam/YouTube @BBC Earth Polska
Hipopotam/YouTube @BBC Earth Polska

Tygrysy

Okazuje się, że nie tylko futro tygrysów ma wzór z pasków. Takż ich skóra ma paski. Co więcej, każdy tygrys ma swój indywidualny wzór pasków, który odróżnia je od siebie niczym odciski palców.

Zwinność tygrysów pozwala im podskoczyć na wysokość 5 metrów, co oznacza, że byłyby w stanie doskoczyć nawet do pierwszego piętra.

Tygrysy / YouTube:  Brother Fox
Tygrysy / YouTube: Brother Fox
Tygrysy / YouTube: Brother Fox

Koala

Koale piją wodę tylko okazjonalnie. Otrzymuje ją bowiem ze zjadanych przez nią liści eukaliptusa. Po wodę sięgają tylko w czasach wyjątkowej suszy lub wtedy, gdy są chore.

Koala/YouTube @National Geographic Polska
Koala/YouTube @National Geographic Polska
Koala/YouTube @National Geographic Polska

Hieny i koty

Większość z nas jest przekonana o tym, że hieny spokrewnione są z psami. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że znacznie bliżej jest im do kotów. Większość z nas żyje też w przekonaniu, że zwierzęta te, są padlinożercami, tymczasem aż 95 procent ich pożywienia zdobywana jest w czasie polowania.

Hiena/YouTube @Chillax
Hiena/YouTube @Chillax
Hiena/YouTube @Chillax

Warto też dodać, że hieny charakteryzują się wyjątkową odpornością na wirusy i bakterie. Do tego mogą pochwalić się bardzo szybkim gojeniem się ran.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: Mandaty sypią się setkami. Największe polskie miasta pod kontrolą. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Seniorzy mają powody do radości. W tym roku mogą liczyć na prawdziwy zastrzyk gotówki

O tym się mówi: Mieszkańcy pewnej polskiej parafii postawili na swoim. Ksiądz musi dostosować się do nowych zasad. O co chodzi