Naukowcy stworzyli program, który pomaga nam zrozumieć, jak zwierzęta postrzegają otaczający je świat. Dzięki aplikacji możemy zobaczyć, jak widzą rzeczywistość owady, ryby i ssaki. Pozwala nam na to MicaToolbox V2 & QCPA.

Niezwykła perspektywa

Naukowcy od dekad wykorzystują różnorodne metody do określenia tego, jak widzą świat zwierzęta. Mają do dyspozycji coraz nowocześniejszy sprzęt, który pozwala nam zobaczyć rzeczywistość oczami ssaków, owadów, ptaków i ryb.

W 2015 roku australijski naukowiec Van den Berg i jego współpracownicy zaczęli pracę nad oprogramowaniem, które ma umożliwić poznanie niezwykłej perspektywy zwierząt przy użyciu prostej aplikacji.

Przez długi czas program stanowił wsparcie przede wszystkim biologów i ekologów, którym umożliwiał lepsze poznanie tego, jak zwierzęta postrzegają otaczające ich środowisko. Zespół nie tracił jednak nadziei, że z czasem ich narzędzie będzie można użytkować powszechnie i tak też się dzieje.

Program ten zebrał w jedno wszystkie wykorzystywane do tej pory symulacje. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak różni się obraz rejestrowany przez nasz wzrok od tego widzianego przez zwierzęta.

Jak widzą świat zwierzęta/YouTube @Fakt
Jak widzą świat zwierzęta/YouTube @Fakt
Jak widzą świat zwierzęta/YouTube @Fakt

Każdy może spróbować

Aby wypróbować program, należy wejść na stronę Empirical Imaging i zainstalować najnowszą wersję aplikacji w zakładce „pobierz” na swoim komputerze. Witryna zawiera szczegółowy przewodnik i wideo, dzięki któremu każdy może bezpłatnie korzystać z platformy.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Małgorzata Tomaszewska komentuje ostatnie zdarzenie z udziałem Antka Królikowskiego. Jak go tłumaczy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Tomaszewska wyjawiła nieprzyjemny sekret. W pracy była świadkiem niewłaściwego traktowania. Długo milczała na temat odejścia z branży

O tym się mówi: Sebastian Fabijański się tego nie spodziewał. Dwuletni synek aktora podsumował ojca w kilku słowach. W sieci znalazło się mocno sugestywne nagranie