Jak podaje portal "Deccoria", pojawiająca się w doniczkach pleśń, jest częstym problemem, z jakim przychodzi się nam borykać. Nasila się on szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak pozbyć się pleśniowego nalotu. Ten patent może się okazać wyjątkowo skuteczny!

To doprowadza do powstania pleśni w doniczce

Pleśń pojawiająca się w doniczkach to poważny problem, bo ogranicza korzeniom dostęp do wody. Pojawienie się pleśni możemy zaobserwować zarówno na brzegach doniczki, jak i na całej powierzchni podłoża. Z czasem może zacząć przenikać do kolejnych, głębszych warstw ziemi, negatywnie odbijając się na kondycji rośliny.

Pleśń rozwija się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy rośliny mają ograniczony dostęp do odpowiedniej ilości światła. Pojawieniu się pleśni sprzyja wilgoć w powietrzu, nadmierne podlewanie, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zbyt niska temperatura w pomieszczeniu.

Jak pozbyć się pleśni z doniczki domowymi sposobami?

Jeśli w doniczce zauważymy pojawienie się pleśni, nie musimy od razu sięgać po specjalistyczne chemiczne środki. Warto wypróbować domowe sposoby, które mogą się okazać równie skuteczne, a do tego są bezpieczniejsze i tańsze.

Cynamon

Jednym z najczęstszych patentów jest użycie cynamonu. Ta popularna w kuchni przyprawa, wykazuje się działaniem bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym. Jeśli dostrzeżemy problem pleśni, warto posypać miejsce występowania pleśni sproszkowanym cynamonem. Zabieg warto wykonywać regularnie, co dwa tygodnie (także prewencyjnie).

Cynom na pleśń/YouTube @Vegetable garden groch z kapustą
Cynom na pleśń/YouTube @Vegetable garden groch z kapustą
Cynom na pleśń/YouTube @Vegetable garden groch z kapustą

Soda

Jeśli nie mamy pod ręką cynamonu, równie skuteczna okaże się soda. Można nasypać sodę bezpośrednio na pleśń, jak i sporządzić specjalny roztwór. Jak go przygotować?

Do 1 litra wody dodajemy pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz 1/4 łyżeczki bardzo delikatnego mydła (może być to szare mydło).

Sposoby na pleśń w doniczce/YouTube @Make your life greener
Sposoby na pleśń w doniczce/YouTube @Make your life greener
Sposoby na pleśń w doniczce/YouTube @Make your life greener

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i przelewamy do pojemnika z atomizerem. Ważne jest, aby mikstury nie przygotowywać na zapas, tylko zużyć ją tuż po przygotowaniu. Przechowywanie pozbawi roztwór jego dobroczynnego działania antygrzybicznego.

A wy, jak radzicie sobie z pleśnią w doniczce?

To też może cię zainteresować: Maryla Rodowicz nie przebierała w słowach. Skrytykowała TVP i polityków obecnej władzy. Czy podzieli los Michała Szpaka i Andrzeja Piasecznego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiadomo, na jaką emeryturę może liczyć Aleksander Kwaśniewski. Dla wielu osób taka kwota, to tylko marzenie

O tym się mówi: Doda nie kryła oburzenia. Piosenkarka nie przebierała w słowach. Co tak bardzo zbulwersowało artystkę