Jak przypomina portal "Interia", rząd przygotował wsparcie dla osób ogrzewających swoje mieszkania za pomocą energii elektrycznej. To z myślą o nich został wprowadzony dodatek elektryczny. Wnioski o jego przyznanie można składać od czwartku 1 grudnia. Kto może dostać wsparcie sięgające nawet 1500 zł? Komu nie będzie się on należał?

Rusza nabór wniosków o dodatek elektryczny

Z szacunków wynika, że z dodatku elektrycznego będzie mogło skorzystać nawet 800 tys. gospodarstw domowych w naszym kraju. Wnioski można składać od czwartku 1 grudnia bieżącego roku do 1 lutego 2023 roku. Pamiętać należy, że dodatek wypłacany jest jednorazowo, a jego wysokość uzależniona jest od zużycia prądu.

W przypadku osób, których zużycie energii mieści się w limicie do 5 MWh w 2021 roku, mogą liczyć na dodatek w kwocie 1000 zł. Po przekroczeniu tego limitu wysokość dodatku wyniesie 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że musimy do wniosku dołączyć rozliczenie, które potwierdzi większe zużycie.

Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv
Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv
Licznik prądu/YouTube @4LiveTechTv

Kto może liczyć na dodatek elektryczny?

Aby móc się starać o dodatek elektryczny, konieczne jest wskazanie energii elektrycznej, jako głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Należy pamiętać, że urzędnicy mogą kontrolować informacje zawarte w deklaracji i wniosku.

Dodatku nie otrzymają osoby, które pobrały wcześniej dodatek na inne źródło ogrzewania. Nie będą mogli skorzystać z niego ci, którzy odmówią urzędnikom przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Wreszcie, o dodatek nie mogą ubiegać się osoby, które korzystają z fotowoltaiki.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek elektryczny można składać osobiście w odpowiednim dla nas urzędzie gminy. Można to również zrobić drogę elektroniczną za pośrednictwem profilu zaufanego lub ePUAP.

We wniosku należy podać swoje imię i nazwisko, wykazać źródło ciepło na prąd elektryczny, a także numer rachunku bankowego, na który przesyłany zostanie dodatek elektryczny.

Co sądzicie o kryteriach obowiązujących w przypadku dodatku elektrycznego?

To też może cię zainteresować: Wiadomo gdzie Maciej Kurzajewski oświadczył się Katarzynie Cichopek. Wybrał wyjątkowe miejsce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Eleni zdobyła się na wyjątkowy gest wobec człowieka, który odebrał życie jej córce. "Bez tego nie mogłabym żyć ani śpiewać"

O tym się mówi: Michał Wiśniewski zaliczył niezłą wpadkę w TVP. Wszystko zarejestrowały kamery. Piosenkarz mocno naraził się opiekunom królików w studiu. Co się stało