Jak informuje portal "Goniec", Marcin Kasperczyk z miejscowości Siedliska (województwo małopolskie) znalazł imponującego rozmiarami prawdziwka. Grzyb miał średnicę 34 cm i ważył ponad 2 kilogramy. Mężczyzna przyznał, że jeszcze nigdy nie udało mu się natrafić na tak gigantyczny okaz, a ma za sobą już kilkanaście lat doświadczenia.

Gigantyczny prawdziwek

25-letni pan Marcin przyznał, że od kilkunastu lat regularnie chodzi na grzyby. Podkreślił, że grzybiarstwo nie jest łatwe, bo wymaga nie tylko dobrej znajomości gatunków grzybów, ale także dobrej kondycji fizycznej, bo nie raz niezbędne jest wspinanie się pod strome wzniesienia w lesie.

W trakcie jednej z wypraw do lasu, mężczyzna natknął się na prawdziwka, który osiągnąć wagę przekraczającą 2 kilogramy. Imponująca była również średnica kapelusza okazu, która sięgnęła 34 cm. Pan Marcin zdradził, że gigantyczny prawdziwek obecnie się suszy, a za jakiś czas powstanie z niego pyszna zupa lub sos grzybowy.

Portal "Goniec", powołując się na kucharza Aleksandra Zachutę, wskazuje, że z okazu o takiej wadze można uzykać około 250 g suszu. To zaś wystarczy, na przygotowanie 10-12 litrów wyrazistej wigilijnej zupy grzybowej, a także uszek do barszczu dla całkiem sporej rodziny.

Gdzie na grzyby?

Na portalu "Grzyby", możemy przeczytać, że obecnie w lasach mamy do czynienia z wysypem podgrzybów. Niestety nie wszędzie ich ilość jest taka sama. Zdaniem specjalisty, na przeważającym obszarze Polski, trzeba się dość mocno nachodzić, żeby natknąć się na grzyby. Do tego, wysyp pojawia się różnych częściach Polski - kiedy w jednej się kończy, w drugiej się pojawia.

Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że być może w październiku aura będzie sprzyjała większem wysypowi grzybów i sprawi grzybiarzom wiee przyjemnych niespodzianek.

A wy, jakim największym okazem możecie się pochwalić?

To też może cię zainteresować: W trakcie kazania w jednym z polskich kościołów padły oburzające słowa. Rodzice dzieci obecnych w świątyni nie kryją emocji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marcin Hakiel zdradził, czy rozwód wpłynął na to, jak wygląda jego rodzicielstwo. Przy okazji opowiedział o pasjach swoich dzieci

O tym się mówi: Nie milkną spekulacje na temat abdykacji Franciszka. Jeden z watykanistów nie ma wątpliwości, że jego następcą będzie Polak. Padło jego nazwisko