Jak podaje portal "Interia", dbanie o czystość toalety to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Dzięki regularnemu sprzątaniu unikniemy namnażania się bakterii, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak łatwo i skutecznie pozbyć się zacieków z toalety?

Osad w toalecie

Zacieki w toalecie to dowód na to, że niestety nie jest u nas najlepiej z regularnym sprzątaniem tego elementu łazienkowego wyposażenia. Aby uniknąć pojawienia się trudnych do wyczyszczenia zacieków, należy systematycznie czyścić toaletę. Najlepiej jeśli będziemy pamiętali, żeby robić to raz na tydzień.

Osady powstają w związku z występującą w większości naszych domów twardą wodą, w której znajdują się sole wapnia, mangan, magnez i żelazo. Odkładają się one w postaci kamienia, który stanowi pożywkę dla różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Osady z kamienia w toalecie/YouTube @Take Look
Osady z kamienia w toalecie/YouTube @Take Look
Osady z kamienia w toalecie/YouTube @Take Look

Jak pozbyć się kamienia z toalety?

Jeśli chemy pozbyć się zacieków z kamienia, nie musimy wcale sięgać po drogie i bardzo żrące środki chemiczne. Równie skuteczne okażą się produkty, które znajdziemy w naszym domu. Jednym z nich jest ocet, dzięki któremu nie tylko usuniemy kamień z muszli klozetowej, ale także pozbędziemy się bakterii i nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli osady są stosunkowo niewielkie, wystarczy wlać szklankę octu do muszli i pozostawić na kilka minut (czas dobierzmy do stopnia zabrudzenia). Potem całość czyścimy powierzchnię szczotką i spłukujemy. Jeśli mamy do czynienia z silnym zabrudzeniem, ocet warto pozostawić na całą noc.

Jeśli pomimo zatosowania octu, osad nadal pozostaje na powierzchni muszli, można sięgnąć po opcję mocniejszą i połączyć go z soda oczyszczoną. Oba składniki mieszamy do uzyskania konstystencji pasty. Nakładamy ją na zabrudzenia i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie muszlę czyścimy szczotką i dokładnie spłukujemy.

Czyszczenie toalety/YouTube @Projekt Natura
Czyszczenie toalety/YouTube @Projekt Natura
Czyszczenie toalety/YouTube @Projekt Natura

Do octu można dodać także kwasu cytrynowego lub soku z cytryny, które nie tylko zadziałają jak naturalny odkamieniacz, ale takze zapewnią wyjątkowy zapach.

A wy, jakie macie patenty na usunięcie osadów z kamienia z muszli klozetowej?

To też może cię zainteresować: Numerologia odkrywa sekrety Wszechświata. Co ostatnia cyfra w Twoim roku urodzenia ujawnia o Tobie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Testament dziadka wywrócił życie kobiety do góry nogami. Wszystko zmieniło się w jeden moment

O tym się mówi: To złe wieści dla Kościoła. Te dane muszą budzić niepokój. O co chodzi