Jak przypomina portal "Interia", liście laurowe są powszechnie wykorzystywane w kuchni. Wielu z nas nie ma pojęcia, że mają także szereg leczniczych właściwości, które warto wykorzystać. Liście laurowe charakteryzują się silnym działeniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także wyciszającym. Jak skorzystać z prozdrowotnego działania przyprawy?

Na stres i nerwy

W liściach laurowych znajduje się linalol, który skutecznie obniża poziom kortyzolu we krwi. Dzięki tej substancji możemy obniżyć poziom stresu i zmniejszyć napięcie nerwowe. Aby skorzystać z tego dobroczynnego działania wawrzynu wystarczy przygotować inhalację z jego dodatkiem. Jaką ją przygotować?

Wystarczy zaparzyć kilka liści laurowych w gorącej wodzie. Odczekujemy kilka minut, żeby w pełni uwolniły się olejki eteryczne zawarte w wawrzynie. Następnie należy pochylić się nad naczyniem i równomiernie oddychać przez około 10 minut.

Napar z liścii laurowych/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Napar z liścii laurowych/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Napar z liścii laurowych/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie

Atutem inhalacji liśćmi laurowymi, szczególnie jeśli mamy katar, jest to, że udrażnia także drogi oddechowe.

Na dobry sen

Liść laurowy korzystnie wpływa na zasypianie. Aby móc skorzystać z tej właściwości liści wystarczy najpierw dobrze przewietrzyć mieszkanie, a potem spalić w pomieszczeniu kilka liści wawrzynu. Najlepiej robić to w nieco wyższym naczyniu (np. popielniczce). Czekając aż liście całkowicie spłoną, należy wyjść z pomieszczenia.

Przy spalaniu liści laurowych należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie stały się zażewiem pożaru.

Liście laurowe/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Liście laurowe/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie
Liście laurowe/YouTube @Domowe sposoby na zdrowie

Na problemy ze strony układu pokarmowego

Równie dobrze liść laurowy sprwdzi się przy problemach jelitowych. Wystarczy zmielić kilka liści laurowych i zaparzyć je we wrzątku. Napar należy odstawić na kilka godzin, dzięki czemu wawrzyn odda do niego całą moc tkwiących w nim właściwości leczniczych.

Przy pojawieniu się dolegliwości żołądkowych i jelitowych należy pić małymi łykami przez cały dzień. Co ważne, nie należy naparu stosować przez okres dłuższy niż trzy dni!

A wy, macie jakieś patenty na wykorzystanie leczniczych właściwości liścia laurowego?

To też może cię zainteresować: Przydatne wskazówki przy myciu okien. Będą lśniące i bez uciążliwych smug

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Emeryci i renciści mogą niebawem sporo stracić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada cięcia świadczeń

O tym się mówi: Msza w intencji Lecha Wałęsy. Wierni modlili się o jego zdrowie w jednym z kościołów. W jakim stanie jest były prezydent