Jak przypomina portal "Deccoria", sprzątanie toalety nie jest szczególnie przyjemnym zajęciem, choć dla naszego bezpieczeństwa, warto to robić regularnie. Jednym z częstych problemów jest gromadzenie sie w sedesie kamienia i powstawanie nieestetycznych zacieków. Aby się z nimi uporać, nie musimy wcale sięgać po drogie środki chemiczne, wystarczy produkt, który każdy z nas ma w domu. Poznajcie szczegóły!

Czyszczenie toalety

Na ściankach toalety dość często osadza się mało estetyczny żółty osad. Jest to kamień, który stanowi wynik twardej wody, jaka płynie do naszych domów. Jeśli nie czyścimy toalety wystarczająco często i w odpowiedni sposób, problem może narastać, utrudniając jego usunięcie i stając się pożywką dla bakterii chorobotwórczych.

Jeśli warstwa kamienia jest wyjątkowo gruba, warto sięgnąć po dostępne w sklepach środki chemiczne. Jeśli jednak zabrudzenia nie są tak duże, warto unikać tego rozwiązania, koncentrując się na bardziej ekologicznych rozwiązaniach. Z pomocą przyjść może między innymi ocet.

Toaleta/YouTube @Planeta Faktów
Toaleta/YouTube @Planeta Faktów
Toaleta/YouTube @Planeta Faktów

Ocet w czyszczeniu toalety

Ocet to produkt, który z pewnością znajdziemy w niemal każdej kuchni. Jeśli na naszej toalecie znajdują się stosunkowo nieduże osady, wystarczy spryskać je octem (warto użyć butelki z atomizerem) i pozostawić na kilkanaście minut. Zabieg należy powtórzyć 3-4 razy. Po ostatnim czyścimy toaletę szczotką.

Jeśli mamy do czynienia z trudniejszymi zabrudzeniami, lepszym rozwiązaniem będzie wlanie do toalety całej butelki octu i pozostawienie jej na noc. Aby wzmocnić działanie octu, można dodać do niego odrobinę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Rano wystarczy przeczyścić wszystko szczotką i spłukać.

Czyszczenie toalety octem/YouTube @Take Look
Czyszczenie toalety octem/YouTube @Take Look
Czyszczenie toalety octem/YouTube @Take Look

Soda oczyszczona

Równie dobrze sprawdzi się soda oczyszczona. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy przygotować z niej specjalną pastę. Przepis jest prosty. Na trzy łyżki sody oczyszczonej dodajemy dwie łyżki wody. Całość dokładnie mieszamy, aż do osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Pastę nakładamy gąbką na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na pół godziny. Po upływie tego czasu szorujemy powierzchnię muszli klozetowej szczotką i spłukujemy wodą.

A wy, jakie macie patenty na zachowanie toalety w czystości?

To też może cię zainteresować: Wystarczy prosty zabieg, żeby hortensje były śnieżnobiałe. Co trzeba zrobić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Cichopek nie próżnuje. Aktorka rzuciła się w wir pracy. Ma ku temu ważny powód

O tym się mówi: Pożary trawią europejskie państwa. Ogień jest coraz bliżej naszego kraju. Czy mamy powody do obaw