Jak podaje portal "Radio Zet", politycy partii Solidarna Polska zaczęli zbierać podpisy pod projektem zmian w Kodeksie karnym. Zgodnie z nim, karaniu podlegałyby osoby, które przerwałyby mszę świętą, wyszydzały kościelne nabożeństwa, czy dopuszczały się profanowania wizerunku Matki Boskiej. Zgodnie z proponowanymi zmianami "publiczne wyszydzanie kościoła" zagrożone byłoby karą dwóch lat więzienia.

Politycy żądają zmian w Kodeksie karnym

Solidarna Polska chce dokonać zaostrzenia przepisów Kodeksu karnego odnoszących się do obrazy uczuć religijnych. Zdaniem polityków partii Zbigniewa Ziobry, obecnie obowiązujące regulacje są niewystarczające, tym bardziej, że mamy do czynienia z coraz większą liczbą ataków wymierzonych w Kościół katolicki i osoby wierzące.

To wszystko ogłoszono w trakcie konferencji prasowej, jaka odbyła się pod lubelskim kościołem pw. Chrystusa Króla. Politycy Solidarnej Polski przekonywali, że między innymi ta świątynia "padła ofiarą ataku środowisk lewicowych". Dowode na tezy głoszone przez polityków Ziobry, był "zamazany już napis, który został nabazgrany podczas protestów kobiet".

Jan Kanthak przekonywał, że jego ugrupowaniu zależy na tym, aby doprecyzować przepisy i wyeliminować z przestrzeni publicznej chuligańskie zachowanie względem wiary i wierzących. Dodał, że jego ugrupowaniu zależy na ochronie wszystkich osób wierzących, niezależnie od wyznania.

Jan Kanthak/YouTube @Onet Rano
Jan Kanthak/YouTube @Onet Rano
Jan Kanthak/YouTube @Onet Rano

Zbierane są podpisy obywateli, po próby przeprowadzeniatego pomysłu drogą poselską, nie powiodły się. Kanthak podkreślił, że celem ugrupowania, do którego należy, nie jest przyparcie Prawa i Sprawiedliwości do ściany, ale próba wykazania, że zmiany, jakie postulują są pożądane przez Polaków.

Zmiany w przepisach

Pierwsza z proponowanych przez Ziobrystów zmiany mają polegać na wykreśleniu słowa "złośliwie" z art. 195 Kodeksu karngo. Zmianie miałby ulec również art. 196 Kodeksu karnego, który po zmianach miałby brzmieć następująco:

"Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Prokurator/YouTube @Pawel Pierzchanowski
Prokurator/YouTube @Pawel Pierzchanowski
Prokurator/YouTube @Pawel Pierzchanowski

Co sądzicie o zmianach proponowanych przez Solidarną Polskę?

To też może cię zainteresować: IMGW wydało alerty pogodowe. Pogoda w najbliższych godzinach będzie bardzo niebezpieczna. Gdzi będzi najgorzej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wystarczy zawiesić w oknie worek z wodą, aby pozbyć się problemu. Ten patent warto znać

O tym się mówi: Ekspert od efektów specjalnych ma kontakt z tajemniczą istotą. Bashar przekazuje ludzkości ważne wiadomości