Jak donosi Gazeta Pomorska, do Sejmu dostarczono dwa odrębne projekty autorstwa "Solidarności" i Andrzeja Dudy odnośnie tak zwanej emerytury stażowej, która od bardzo dawna stanowi dość złożony i trudny temat, w którym do teraz nie osiągnięto konsensusu.

Po ilu latach pracy można by było przejść na stażową emeryturę?

Według projektu ustawy autorstwa Andrzeja Dudy, i zasad dotyczących przejścia na stażową emeryturę będzie możliwość skorzystania od przyszłego, 2023 roku pod warunkiem, Sejm i Senat przepuszczał tę propozycję.

Jak pamiętamy, w zeszłym roku 15 grudnia miało miejsce pierwsze odczytanie obydwóch projektów "Solidarności" i Andrzeja Dudy, co zakończyło się skierowaniem do komisji sejmowych w celu dalszego opracowania treści.

Związkowcy w swoim projekcie założyli, iż uprawnienia do pobierania emerytury stażowej mogliby uzyskać obywatele urodzeni po 31 grudnia 1948 roku. W przypadku kobiet, staż pracy musiałby wynosić 35 lat, natomiast panowie mogliby skorzystać z emerytury stażowej po 40 latach przepracowanych ciągiem. Jak się okazuje, "Solidarność" uwzględniła również konieczność posiadania środków kapitałowych pozwalających na wypłacanie minimalnie najmniejszej emerytury.

Prezydent Andrzej Duda natomiast zasady korzystania z możliwości pobierania świadczenia stażowego przedstawił w inny sposób. Według jego założenia, ubieganie się o emeryturę stażową możliwe by było po 39 latach pracy kobiet oraz 44 latach pracy mężczyzn.

Dalsza część jest podobna do tej "Solidarności", gdyż żądany byłby tak zwany kapitał potrzebny na wypłaty świadczenia o kwocie przynajmniej najniższej emerytury. Według Andrzeja Dudy, emerytura stażowa mogłaby być naliczana według tych samych zasad, co emerytura podstawowa.

O tym się mówi: Trudne chwile w Polsce. Autobus w centrum zdarzenia drogowego. Jedna osoba straciła życie

Zerknij: Najnowsze wiadomości o czwartej dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Informacje przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Co nas czeka jesienią