Cieszącą się popularnością odmianą jest europejski lub czarny bez, Sambucus nigra. Uprawiana jest do celów dekoracyjnych i komercyjnie w Europie.

Korzyści dla zdrowia człowieka, dla ślimaka niekoniecznie

Wygląda bardziej jako drzewo niż krzak i może uzyskać wysokość ponad 6 metrów. Wypada odnotować, że chociaż dojrzałe owoce czarnego bzu mają multum zalet zdrowotnych, niedojrzałe są trujące.

Owoce czarnego bzu gromadzą witaminę C i przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki i wspierające zdrowie układu odpornościowego. Substancja tworząca niebieski odcień w owocach, zmniejsza stan zapalny.

Czarny bez, a ślimaki

Mimo że są małe i nierzucające się w oczy, ślimaki mogą dopuścić się wielu szkód w naszych zadbanych ogrodach. Na szczęście występują proste, naturalne i niezawodne sposoby na prędkie pozbycie się szkodników.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sylwia (@naturalnapasja)

Uniwersalny oprysk z czarnego bzu

Spray ten jest szczególnie pomocny, gdy chcemy wygonić ze swojego ogrodu lub warzywnika ślimaki, mszyce, gąsienice, wciornastki i czarną plamistość.

Będziesz potrzebować: 500g liści czarnego bzu;

3,5 l wody.

Aby zrobić ten spray: Liście dusić w wodzie przez 30 minut. Uzupełniaj delikatnie wodę traconą w postaci pary. Odcedź i spryskaj.

O tym się mówi: Szef WHO ogłosił, że nie ma globalnego zagrożenia małpią ospą. Wskazano głównych winowajców szerzenia się zarazy

Zerknij: Syn Natalii Kukulskiej wygląda jak jej męski sobowtór. Wokalistka pochwaliła się zdjęciami z Janem. Pierworodny artystki wyrósł na przystojniaka