Jak podaje portal "Geek Week", żółwie, żaby, czy krokodyle są zwierzętami, które potrafią spowolnić proces starzenia się. Naukowcy od dawna starają się odkryć, na czym polega ten mechanizm. Wiele wskazuje na to, że naukowcy są coraz bliżej poznania tajemnicy długowieczności tych zwierząt. Czy będziemy mogli przenieść tę wiedzę na wydłużenie naszego życia?

Zwolnić proces starzenia

Część zwierząt jest w stanie tak mocno spowolnić proces starzenia, że praktycznie czas stoi dla nich w miejscu. Naukowcy na całym świecie starają zgłębić ten mechanizm i sprawdzić, czy jest możliwe jego przeniesienie do terapii ludzi. I nie chodzi bynajmniej o zapewnienie nam wiecznej młodości, ale leczenie chorób, które przychodzą wraz z wiekiem.

Najbardziej zaawansowane badania w tym zakresie prowadzą badacze z Uniwersytetu Stanu Pensylwania i Northeastern Illinois University. Obsrwowali oni 77 gatunków zmiennocieplnych płazów i gadów. Żółwie, krokodyle i spokrewnione z tymi ostatnimi płazy, tak mocno zwolniły proces starzenia, że okres ich życia uległ znacznemu wydłużeniu.

Okazuje się, że jeśli oszcujemy ryzyko śmierci tych zwierząt na 1 procent w trakcie pierwszego roku życia, to w wieku 100 lat ryzyko to pozostanie na niezmiennym poziomie. Aby mieć porównanie, w przypadku mieszkanek USA ryzyko śmierci w wieku 10. lat w ciągu roku wynosi 1 na 2500, jednak w wieku 80. lat jest już to 1 na 24.

Warto przypomnieć, że najprawdopodobniej najstarszy żółw żyjący na świecie, liczy sobie obecnie 190 lat. Johnatan przyszedł na świat najprawdopodobniej w 1832 roku. Co ma wpływ na osiągany przez zwierzęta wiek? Naukowcy ze wspomnianych uczelni mają zaskakującą teorię.

Najstarszy żółw na świecie/YouTube @Top10Wszystkiego
Najstarszy żółw na świecie/YouTube @Top10Wszystkiego
Najstarszy żółw na świecie/YouTube @Top10Wszystkiego

Według nich wpływ na taki stan rzeczy ma "zmieniona morfologia z twardymi skorupami", która znacząca ich narażenie na śmierć ze strony innych zwierząt, co przyczyniło się do ich ewolucji z stworzenia długowieczne. To niestety wskazywałoby na to, że ludziom nigdy nie uda się osiągnąć takiego stanu. Pozostaje mieć nadzieję, że może mechanizm ten ma inne podłoże, a nam uda się odkryć jego tajemnicę.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Sezon grillowy w pełni. Czy Polacy mogą smażyć przysmaki na balkonach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące doniesienia na temat koronawirusa. Rośnie liczba niezarejestrowanych przypadków

O tym się mówi: Aleksandr Łukaszenko ocenia politykę Polski i Litwy. "Jest to nie do przyjęcia w dzisiejszych warunkach"