Gdy człowiek jest już bliski śmierci, przeważnie zmienia się jego schemat oddychania. Te wzorce oddechowe końca życia mogą nadejść bardzo szybko lub mogą trwać wiele godzin, a nawet dni.

Jest to naturalna część procesu umierania, albowiem ciało rozpoczyna powolne zamykanie się. Bliscy mogą zdecydować się na spożytkowanie tego momentu na pełną spokoju, wspierającą obecność przy ukochanej osobie, siedząc z nią w ciszy czy rozmawiając z nią, modląc się lub słuchając cichej muzyki.

Jak zmieniają się wzorce oddychania w pobliżu śmierci?

Na kilka dni i godzin przed śmiercią pacjenta często zdarza się, że jego oddech staje się nieregularny. Czas między oddechami może się wydłużać do wielu sekund, a nawet minut.

Wzory oddechowe przed śmiercią mogą także stać się głośniejsze, ponieważ odchodzące z tergo świata do innego osoby nie są już w stanie przełykać ani usuwać wydzieliny z gardła. Te wydzieliny gromadzą się w gardle, powodując bulgotanie powszechnie nazywane „grzechotką śmierci”.

Dźwięk ten według ekspertów nie sprawia bólu osobie, ale może być przykry do usłyszenia dla najbliższych. Zamiana pozycji pacjenta lub zaaplikowanie leku w celu opróżnienia z wydzieliny może pomóc w zminimalizowaniu dźwięku, ale może nie wyeliminować go całkowicie.

Oddychanie Cheyne-Stokesa to nieprawidłowy wzorzec oddychania, często obserwowany, gdy pacjenci zbliżają się do śmierci. Jego nazwa pochodzi od lekarzy Johna Cheyne'a i Williama Stokesa, którzy po raz pierwszy opisali ten wzór na początku XIX wieku.

Pacjenci doświadczający oddychania Cheyne-Stokesa, chwytają kilka oddechów, po których następuje długa przerwa, zanim wznowi się typowe oddychanie. Te cykle oddychania staną się coraz głębsze i mogą być trudne dla członków rodziny, gdy czekają na wystąpienie ostatniego tchnienia.

O tym się mówi: Dziewczynka znalazła puste koperty wśród komunijnych prezentów. Czy jej mama powinna być oburzona

Zerknij: Adam Małysz z potężnym awansem. Były skoczek narciarski zyskał szansę na wielka karierę. Najnowsze doniesienia mediów radują fanów kultowego sportowca