Jak podaje portal "Tygodnik Rolniczy", sezon na kleszcze trwa. Pajęczaki te, są teraz niezwykle aktywne i spacer na łonie natury, a nawet na przyblokowym trawniku, może skończyć się ukąszeniem kleszcza. Na szczęście istnieją patenty, które zdecydowanie minimalizują to ryzyko.

Kleszcze są niebezpieczne

Kleszcze są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, w tym między innymi kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. O ile przed pierwszą możemy się chronić przyjmując szczepionkę, o tyle na drugą, taka jeszcze nie powstała.

Zakażenia boreliozą możemy uniknąć nawet wtedy, gdy kleszcz wbije się w nasze ciało. Ważne, aby bardzo szybko go wyjąć - należy to zrobić nie później niż 24 godziny po ukąszeniu. Najbardziej widocznym objawem boleriozy jest rumień, który otacza miejsce wkłucia się kleszcza. Pojawiają się także bóle i zawroty głowy, a także uczcie zmęczenia.

Kleszcz/YouTube @Piotr Horzela - Opowiada

Niestety zdarza się, że bolerioza nie od razu daje o sobie znać. To niestety nie jest dobra wiadomość, bo może się objawiać w bardzo zróżnicowany sposób, atakując różne organy. Może objawiać się zapaleniem mózgu, stawów, porażeniem nerwu twarzowego, a także bólami serca. Jak tego uniknąć?

Sposoby na kleszcze

Idąc do lasu, parku, na łąkę lub do ogrodu, warto ubierać długie spodnie, a ich nogawki wsuwać w skarpety lub wysokie buty. Dobrze jest też założyć blukę z długim rękawem, której rękawy będą zakończone ściągaczami. Wybierajmy jasne ubrania, bo na nich wypatrzenie kleszcza jest po prostu łatwiejsze. Nie zpominajmy także o czapce.

Warto korzystać z dostępnych na rynku repelentów, które mają działać odstraszająco na kleszcze. Można także skorzystać z olejków eterycznych. Wśród najskuteczniejszych wymienia się te, o zapachu: citronelli, lawendy, anyżu, mięty, bergamoty, cytryny, kamfory, pomarańczy, sosny i goździka.

Kleszcz/YouTube @Aga Katarzyna
Kleszcz/YouTube @Aga Katarzyna
Kleszcz/YouTube @Aga Katarzyna

Po powrocie z miejsc, gdzie mogą znajdować się kleszcze, należy dokładnie objrzeć całe ciało i od razu zmienić ciuchy.

To też może cię zainteresować: Polski senator wyraził się ostro na temat ojca Tadeusza Rydzyka. Słowa, jakie padły na temat zakonnika są zdumiewające. Nazwał go nawet paskudnym

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Popularny jasnowidz podzielił się z Polakami porażającą wizją. Zaleca, aby trzymać się daleko od popularnego wśród turystów kraju. Co miał na myśli

O tym się mówi: Rosyjski minister zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Władimira Putina. Czy potwierdził doniesienia o chorobie rosyjskiego przywódcy