Jeśli masz mały letni domek i chcesz sadzić różne rośliny i nie tylko, niektóre z nich będą musiały zrobić miejsce. Nie jest to zły pomysł, ponieważ wiele roślin dobrze dogaduje się ze sobą, a poza tym pomagają sąsiadowi lepiej rosnąć i dają dobre plony. Ta zasada dotyczy również ukochanego przez wielu „signor tomato”. Glavred wymyślił, jak wybrać idealnego sąsiada dla pomidorów, a także jakie uprawy zrujnują plony.

Co można sadzić obok pomidorów na otwartym terenie
Pomidory dobrze dogadują się obok roślin strączkowych, które wzbogacają glebę w azot i poprawiają jej strukturę, a także z każdym zielonym nawozem - gorczycą, facelią, zbożami.

Pomidory pasują do wszelkiego rodzaju sałatek, pietruszki, selera, cebuli, szpinaku, szparagów, szczawiu.

Uwielbiają pomidory i zioła - tymianek, szałwię, miętę, bazylię.

Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz poprawić smak pomidorów i soku pomidorowego, nie spiesz się, aby wyciągnąć zwykłe pokrzywy z ogrodu. Odstrasza szkodniki glebowe i przedłuża trwałość owoców.

Czy obok pomidorów mogę sadzić arbuzy i melony? Można. Ale melony najlepiej sadzić od strony południowej. Dynie będą również dobrymi „partnerami” dla pomidorów.

Pomidory i kapusta również mogą rosnąć obok siebie, ale tylko wtedy, gdy jest głowa wcześnie. Sadzonki kapusty sadzi się w ogrodzie wiosną, z odległością między rzędami co najmniej 1,5 m. A gdy robi się cieplej, sadzonki pomidorów można również umieszczać między nasadzeniami. Nawiasem mówiąc, pomidory uratują kapustę przed motylami kapusty. Ogrodnikom zaleca się dodanie cebuli i czosnku do tego duetu kapusta-pomidor. Uwalniają fitoncydy, chroniąc wszystkich sąsiadów przed phytophthora.

Kapustę pekińską można również postawić obok pomidorów, sprawdzi się jako kompaktor do sadzenia „u stóp” pomidorów.

Rośliny okopowe - marchew, rzodkiewka i buraki - również dobrze dogadują się z pomidorami, nawet na tym samym podłożu.

Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że w sąsiedztwie można sadzić pomidory i wczesne truskawki - dzięki czemu z jednego ogrodu można uzyskać dwa plony naraz. Ponadto pomidory pomogą odstraszyć mrówki od truskawek. Dla samych pomidorów takie sąsiedztwo jest nieszkodliwe. Ważne jest, aby wybrana odmiana pomidora nie była zbyt wysoka i nie zabierała truskawkom całego światła słonecznego.

Czy można sadzić razem pomidory i paprykę?
Z jednej strony wydaje się to dobrym pomysłem, ponieważ obie rośliny potrzebują podwiązki. Ponadto pomidory pomogą odstraszyć mszyce, które kochają paprykę.

Ale z drugiej strony zarówno papryka, jak i pomidory należą do rodziny psiankowatych. Oznacza to, że będą dzielić między sobą te same choroby i szkodniki. Dlatego sam zdecyduj, czy obok pomidorów można sadzić paprykę. W ostateczności zawsze możesz zadbać o podwójną ochronę obu upraw.

Czy można sadzić ogórki obok pomidorów na otwartym terenie?
Ogórki i pomidory w tym samym ogrodzie to nie najlepsza okolica. Rośliny te potrzebują różnych warunków do wzrostu i owocowania. Łóżka ogórków i pomidorów powinny znajdować się w odległości 1,5-2 metrów od siebie. Jest to konieczne, aby rzęsy ogórków nie rosły na krzakach pomidorów i nie blokowały świeżego powietrza i światła słonecznego.

Czego nie sadzić obok pomidorów

Groch, kalafior, brokuły i kalarepa nie są najlepszymi sąsiadami pomidorów.
Pomidory też nie spodobają się sąsiedztwu z koprem, koprem włoskim i melisą.
Kukurydza i inne wysokie uprawy, zwłaszcza jeśli znajdują się po południowej stronie grządki pomidorowej, pozbawią pomidory światła słonecznego, co przynajmniej doprowadzi do słabego wzrostu pomidorów, albo do śmierci pomidorów.

Bakłażany, które są niższe niż pomidory, będą w cieniu. Ponadto należą do tej samej rodziny i cierpią na te same choroby i szkodniki.
Ziemniak jest okropnym sąsiadem pomidora. Prawdopodobnie „podzieli się” z nimi stonkami ziemniaczanymi.
Koper włoski hamuje wzrost prawie wszystkich roślin ogrodowych, a pomidory nie są wyjątkiem.

O tym się mówi: Agnieszka Woźniak-Starak znowu przyłapana przez paparazzich. Jej spodnie stały się sensacją. O co poszło

Zerknij: Plejada gwiazd na koncercie Natalii Kukulskiej. Podczas wernisażu ONE pojawiły się takie sławy jak Grażyna Wolszczak, Joanna Racewicz czy Agata Rubik