Nie ma nic prostszego niż przygotowanie nawozu do ogrodu warzywnego w domu. Jest tani i wydajny. W szczycie sezonu sadzenia pytanie, jak karmić ogórki w domu, staje się istotne. Wcześniej mówiono, że zwykłe drożdże to sprawdzony nawóz do storczyków i róż. Jest również stymulatorem wzrostu ogórków i innych warzyw.

Co dają drożdże ogórkom
Ogólnie rzecz biorąc, odżywka drożdżowa dla roślin służy jako źródło witamin i minerałów. Sadzonki są mniej rozciągnięte i chore, dobrze znoszą zrywanie.

Top dressing drożdżowy aktywuje również wzrost systemu korzeniowego. Liczba procesów korzeniowych wzrasta do 10 razy, a okres rozwoju zmniejsza się o 12 dni.

Ponadto drożdże poprawiają skład gleby, nasycają ją azotem i fosforem, tak niezbędnymi do rozwoju roślin.

Jeśli użyjesz drożdży do ogórków, liczba zarodników wzrośnie i będzie mniej pustych kwiatów. Również pustka owocu zmniejsza się o połowę.

Jak przygotować pokarm drożdżowy do ogórków
Do karmienia ogórków drożdżami można używać zarówno surowych, jak i suchych drożdży.

Do przygotowania roztworu potrzebna jest ciepła woda (temperatura około 30 stopni) i duży pojemnik. Należy pamiętać, że podczas fermentacji objętość mieszanki może wzrosnąć półtora raza. Niektóre przepisy mogą wymagać mleka i cukru.

Odżywcze drożdże - przepisy
100 g surowych drożdży rozcieńczyć w 1 litrze ciepłej wody, następnie rozcieńczyć do 10 litrów. Możesz użyć roztworu do podlewania po 3-4 godzinach.
100 g drożdży rozcieńczyć w 1 litrze mleka, po kilku godzinach rozcieńczyć wodą do 10 litrów. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne jako opatrunek dolistny, ale może być również stosowany do nawadniania.


10 g suchych drożdży i 2 łyżki. Rozcieńczyć łyżkę cukru w ​​litrze wody, pozostawić na około dzień, następnie rozcieńczyć 5-6 razy i podlać rośliny.
Top dressing do ogórków szklarniowych: połam stary bochenek na kawałki i zalej ciepłą wodą (5–7 l), dodaj 100 g cukru i 100 g surowych drożdży. Po trzech dniach roztwór ten należy rozcieńczyć wodą 5–7 razy i użyć do opatrunku korzeniowego.

Ważne! Roztworów drożdżowych nie można długo przechowywać. Nawóz nanosi się na wilgotną glebę, aby nie spalić korzeni. Po aplikacji należy je ponownie podlać czystą wodą.

Zauważamy również, że drożdże znacznie zakwaszają glebę, dlatego na kilka dni przed podlaniem posyp grządkę popiołem lub skorupkami jajek (1 łyżka proszku na krzew ogórka).

Jakie rośliny można karmić roztworem drożdży
Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że wszystkie rośliny ogrodowe i domowe uwielbiają drożdże. Roztworem drożdżowy z powodzeniem podlewa się nie tylko ogórki, ale także pomidory, paprykę, cebulę, bakłażany. Rośliny potraktowane w ten sposób szybciej zyskują siłę i dają większe plony.

Warto też sprawdzić, co sadzić obok ogórków, aby uzyskać duże zbiory. W szczególności istnieje kilka upraw, które staną się idealnymi sąsiadami ogórków w ogrodzie.

O tym się mówi: Agnieszka Woźniak-Starak znowu przyłapana przez paparazzich. Jej spodnie stały się sensacją. O co poszło

Zerknij: Plejada gwiazd na koncercie Natalii Kukulskiej. Podczas wernisażu ONE pojawiły się takie sławy jak Grażyna Wolszczak, Joanna Racewicz czy Agata Rubik