Jak radzić sobie z molem spożywczym zwanym też ćmą

screen YT
screen YT
screen YT

Miniaturowe ćmy fruwające po kuchni to tylko część przysłowiowej góry lodowej i wyraźny sygnał, że czas pilnie ratować zapasy przed inwazją żarłocznych szkodników: motyli, poczwarek, larw i jaj. Jak pozbyć się moli spożywczych, przeczytaj nasze pomysły.

Wiele osób robi zapasy - przynajmniej minimum. I nikt, niestety, każdemu może się zdarzyć przyniesienie ze sklepu orzechów, zbóż czy mąki zarażonych larwami ćmy.

Zwalczanie ciem to żmudny proces i może zająć dużo czasu i wysiłku. I nawet wyrzucając wszystkie produkty, nie będziesz w stanie tego usunąć, ponieważ owad może żyć w meblach, szczelinach, na suficie i innych zakamarkach.

Jak pozbyć się ćmy spożywczej: skuteczne metody
Zapobieganie

screen YT
screen YT
screen YT

Motyl dostaje się do naszej kuchni w postaci jajek, czego nie widać w produktach luzem. Rzadziej - w postaci małych robaków. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka produkty wydają się czyste, lepiej je chronić: trzymać je w zamrażarce przez 3-4 dni lub wysypując na blachę do pieczenia grzać w piekarniku w temperaturze 60 stopni przez 40- 60 minut. Ta sama procedura jest przeprowadzana z produktami zanieczyszczonymi, po ich oczyszczeniu i przesianiu.

Całkowite czyszczenie

Najpierw znajdź i wyrzuć źródło i produkty, które wykazują wyraźne oznaki zanieczyszczenia. Opróżnij wszystkie szafki kuchenne i półki, dokładnie odkurz je wewnątrz i na zewnątrz, a także ściany szafek, wszystkie narożniki, szczeliny, a nawet sufity. Pomoże to pozbyć się nie tylko ciem, ale także ich jaj i larw. A po zabiegu worek zamrozić na 3-4 dni.

Mycie i przetwarzanie

Wszystkie meble kuchenne przetrzyj roztworem octu lub mydłem do prania i umyj wszystkie pojemniki i słoiki. Będziesz także potrzebował specjalnego środka na mole spożywcze, ale używaj go, aby trucizna nie dostała się do jedzenia.

Pojemnik do przechowywania

Po dekontaminacji produkty można przełożyć do hermetycznie zamkniętych opakowań. Mogą to być szklane słoiki, grube plastikowe lub metalowe pojemniki z ciasno dopasowanymi wieczkami. Ale fabryczne torebki foliowe, karton, papier i folia dla moli nie są przeszkodą.

Pachnące odstraszacze

Ćma, podobnie jak inne szkodniki, nie lubi ostrych zapachów. W ludowych metodach radzenia sobie z tymi owadami zaleca się rozkładanie liści laurowych, pączków goździków, czosnku, skórki pomarańczy, a także pachnących ziół lawendy, piołunu, rozmarynu, geranium i olejków eterycznych w miejscach przechowywania żywności. Pamiętaj jednak, że żywność masowo będzie wychwytywać te zapachy, więc wybierz to, co działa w Twojej kuchni na co dzień.

O tym się mówi: Ksieżna Kate postanowiła chronić królową. Ona i książę William rozważają podjęcie poważnego kroku

Zerknij tutaj: Kolejne przykre wiadomości płyną z Ukrainy. Mama 4-letniego Saszy odkryła, co stało się z jej synkiem