Z czasem pralki nie radzą sobie z praniem tak dobrze, jakbyśmy tego oczekiwali. Ale co, jeśli nie można za to winić wieku urządzenia? Okazuje się, że problemem może sobie poradzić sól.

Pamiętam, jak moja mama 15 lat temu używała soli kuchennej do płukania. Oczywiście wtedy nawet nie słyszeli o zmiękczaczach do tkanin. Okazuje się jednak, że to nie jedyne, w czym może pomóc sól dodana do prania.

Jakie plamy usuwa sól?

Przede wszystkim sól pomaga pozbyć się uporczywych plam. Na przykład wino na ubraniach należy natychmiast posypać garścią soli. Następnie moczyć poplamioną część garderoby w zimnej wodzie przez pół godziny. Następnie wypierz poplamione ubranie w pralce.

Zazwyczaj moczymy ubrania z plamami krwi w zimnej wodzie. Warto dodać do prania sól i wyprać poplamioną odzieć w średniej temperaturze, by nie było śladu po plamach.

Sól pomaga również usunąć rdzę. Aby to zrobić, wymieszaj garść soli z sokiem z cytryny. Wetrzyj tę mieszankę w plamę. Zwykle po takiej procedurze materiał nie wymaga prania w pralce.

Sól/YouTube @Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda
Sól/YouTube @Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda
Sól/YouTube @Rytmy Natury - Dietetyk, Uroda

Ubrania z plamami potu należy prać w gorącej wodzie. Dodaj do niego sól w proporcji 3 łyżki na 1 litr płynu. Pranie solą nadaje się do każdego rodzaju tkaniny. Nie musisz się martwić o jedwabną bluzkę czy szyfonową sukienkę.

Jak chronić kolor?

Rzeczy tracą kolor z powodu częstego lub niewłaściwego prania. Biała tkanina nabiera szarego odcienia, a jasne kolory na ubraniach blakną. Przyczyną tego mogą być nieodpowiednie detergenty. Jeśli proszek jest słabo wyprany, tkanina traci swój kolor i przyjemną fakturę.

Aby upewnić się, że detergent został całkowicie wypłukany, dodaj 1 łyżkę soli do pralki. Sól. pomoże także zachować jak najlepszy wygląd tkaniny. W niektórych przypadkach sól może nawet odnowić stare ciuchy, które straciły swój kolor. Aby to zrobić, namocz je przed praniem przez 30 minut w ciepłym roztworze soli.

Pralka. Źródło: Youtube KacperK91
Pralka. Źródło: Youtube KacperK91
Pralka. Źródło: Youtube KacperK91

Sól zamiast odżywki

Okazuje się, że sól może zastąpić nie tylko odplamiacz, ale także drogi płyn do płukania tkanin. W przypadku prania ręcznego, wystarczy namoczyć wyczyszczone ubrania w roztworze soli na 30 minut. Następnie dobrze spłukaj i odwieś do wyschnięcia. Sól nada Twojemu praniu miękkości.

Spieszę zauważyć, że używanie soli do prania nie jest nową sztuczką. Nasze babcie używały go, gdy tylko marzyły o pralce. Jednak sól pomogła im nie tylko podczas prania. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu soli w życiu codziennym pod tym linkiem. Czy używasz soli poza gotowaniem? Powiedzieć!

O tym się mówi: Ksieżna Kate postanowiła chronić królową. Ona i książę William rozważają podjęcie poważnego kroku

Zerknij tutaj: Kolejne przykre wiadomości płyną z Ukrainy. Mama 4-letniego Saszy odkryła, co stało się z jej synkiem