Jak przypomina portal "ABC Zdrowie", z pełnią księżyca mamy do czynienia 12 lub 13 razy w roku. Wiele osób relacjonuje, że fazy księżyca bezpośrednio wpływają na ich sen. Okazuje się, że w trakcie pełni wiele osób skarży się na problemy z zaśnięciem lub na częstsze występowanie koszmarów sennych. Dla tych osób mamy ostrzeżenie, już w środę 16 lutego czeka nas Pełnia Lodowego Księżyca.

Wpływ faz księżyca na sen

Każda kolejna pełnia ma swoją nazwę. Za nami jest styczniowa Pełnia Wilka, przed nami zaś lutowa Pełnia Lodowego Księżyca. Jak można domniemywać, jej nazwa wiąże się z faktem, że drugi miesiąc roku postrzegany jest jako najzimniejszy. Czy faktycznie cykl Księżyca wpływa na nasz sen?

Pełnia/YouTube @Mae Fioletowa Wróżka
Pełnia/YouTube @Mae Fioletowa Wróżka
Pełnia/YouTube @Mae Fioletowa Wróżka

Okazuje się, że tak. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, których wyniki opublikowano w "Science Advances". Wskazują one, że taka zależność faktycznie występuje.

Badacze przeanalizowali dane zebrane w czasie snu osób należących do plemienia Toba-Qom w argentyńskiej prowincji Formosa. Uczestnicy badania w czasie snu mieli założone na rękach monitory rychu. Okazło się, że faktycznie sen większości osób w czasie pełni był krótszy, a do pogorszenia jakości snu dochodziło już na 5 dni przed pełnią.

Sen/YouTube @Westwing Polska
Sen/YouTube @Westwing Polska
Sen/YouTube @Westwing Polska

Podobne wyniki zanotowano w czasie badań prowadzonych na studentach w Seattle. Okazuje się, że jakość snu i reakcje na pełnie były u nich dokładnie takie same, jak te zanotowane w Argentynie. Co jest tego przyczyną? Jedną z teorii jest to, że księżyc w pełni świeci mocnym światłem, co zaburza prawidłowy sen.

A wy, macie problemy ze snem w czasie pełni?

To też może cię zainteresować: Mieszkańcy jednej z miejscowości mówią o "czarnym niebie" nad ich głowami. Władze ogłaszają alarm. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Robert Lewandowski otrzymywał pogróżki. Policja wszczęła śledztwo

O tym się mówi: Bardzo smutne wieści na temat zaginionych Aleksandry i Oliwii. 52-latek usłyszał zarzut. O co chodzi