Wodę ryżową uzyskujemy z płukania ryżu i gotowania go. Po tych procesach staje się gęsta, co oznacza, że dostarczyliśmy jej coś więcej niż sól...

Z wyjątkiem okoliczności, gdy ktoś pyta, co znajduje się w wodzie ryżowej albo jak pomaga ona rosnąć storczykom, nikt nie ma konkretnej odpowiedzi.

Zalety i wady wody ryżowej do storczyków

Woda ryżowa jest korzystna dla storczyków, ponieważ 1) zwiększa zawartość skrobi, z której korzystają pożyteczne grzyby; 2) dostarcza storczykowi białka, błonnika surowego, wolnych aminokwasów, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, potasu, tiaminy, ryboflawiny i niacyny w niewielkich dawkach; 3) a woda ryżowa sprzyja przyspieszonemu wzrostowi, zdrowym liściom storczyków i mocniejszym, większym korzeniom storczyków.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Joanna (@sweet_tooth_121)

To nie poskutkuje w przypadku storczyków, które muszą być opłukiwane co 1-2 tygodnie, aby usunąć nazbieraną sól. Przy dowolnym spłukaniu eliminowane są składniki odżywcze i drobnoustroje. Oprócz tego, storczyki epifityczne na ogół co 1-2 lata należy przesadzać nowym podłożem z mchu i kory.

Każda kolonia drobnoustrojów istniejąca w pożywce musi zostać zastąpiona, co uniemożliwia rozkład większych cząsteczek składników odżywczych w celu ich wchłonięcia. Dlatego to, co działa z roślinami uprawianymi w glebie, niekoniecznie działa w przypadku storczyków epifitycznych.

Chociaż woda ryżowa zawiera dużo skrobi, która może promować biotę glebową korzystną dla bakterii wiążących azot wokół korzeni, może również przyciągać szkodniki, takie jak pająki i mrówki, które również mogą żywić się skrobią. Ponadto niektóre ryżu mogą zawierać małe jaja owadów. Tak więc mycie ryżu wodą i używanie go do podlewania storczyków może wprowadzić owady do podłoża.

Kto zaryzykuje?

O tym się mówi: W morzu znaleziono niezwykłe statki. Mają już 2500 lat. Skąd się tam wzięły

Zerknij: Antek Królikowski pochwalił się zdjęciem ukochanej. Do fotografii Joanny Opozdy dołączył romantyczny opis