Jak przypomina portal "Exitus", pogrzeb może mieć zarówno charakter religijny, jak i świecki. Ten ostatni pozbawiony jest wszelkich symboli religijnych, a w jego trakcie nie pojawiają się żadne obrzędy o charakterze religijnym. Jak dokładnie wygląda pochówek świecki?

Pogrzeb świecki

W naszym kraju pogrzeby świecie nie są zbyt popularne, co wynika przede wszystkim z dużej ilości zadeklarowanych katolików. Jednak z roku na rok przybywa osób korzystających z tego rodzaju ostatniego pożegnania.

Pogrzeb świecki wybierają rodziny zmarłych, którzy za życia byli ateistami, agnostykami lub wyrazili po prostu takie życzenie. Warto pamiętać, że jeśli zmarły ie wyraził swojej woli, co do tego, jak ma wyglądać jego pochówek, to jego najbliżsi podejmują decyzję, jak mają wyglądać uroczystości żałobne.

Pogrzeby katolickie prowadzone są przez księży. W przypadku świeckiego pochówku rolę prowadzącego uroczystości żałobne prowadzi tak zwany "mistrz ceremonii". W związku z faktem, że ta forma pochówku nie jest szczególnie popularna, w naszym kraju jest stosunkowo niewielu profesjonalnych mistrzów ceremonii.

Mistrz Ceremonii/YouTube @Świecki Pogrzeb

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Ciało osoby zmarłej wystawiane jest w trumnie w kaplicy domu pogrzbowego. Jeśli jest taka szansa, to wszelkie symbole religijne, które się tam znajdują, są wynoszone. Jeśli nie ma takiej możliwości, zakrywa się je na czas uroczystości świeckich.

Głos zabiera mistrz ceremonii, który mówi o osobie zmarłej, a także o przemijaniu i śmierci. Jest to w sposób szczegółowy uzgadniane z najbliższymi zmarłego. Często są to słowa rodziny i bliskich żegnanej osoby odczytane przez prowadzącego. Głos mogą zabrać najbliżsi.

Kształt i przebieg uroczystości świeckiej określany jest w sposób szczegółowy przez bliskich zmarłego. Dopuszcza się muzykę, zarówno tę cichą i dostosowaną do okazji, ale także ulubione utrowy zmarłego. Czasem pojawia się przygotowany przez bliskich pokaz slajdów - ważne, aby nie był zbyt długi.

Ostatnie pożegnanie świeckie/YouTube @Lech Mazur

Potem ciało odprowadzane jest na miejsce wiecznego spoczynku. I tu może paść kilka słów, po których w grobie umieszcza się trumnę lub urnę. W przypadku świeckich pogrzebów unika się wbijania w grób krzyży, zastępując je "palami świeckimi".

Braliście kiedyś udział w świeckim pogrzebie?

To też może cię zainteresować: Drożyzna mocno daje się we znaki seniorom. Poruszające relacje emerytów. "Zaraz prąd mi wyłączą"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rewolucyjne zmiany w emeryturach. Rząd rozważa uzależnienie emerytury od dochodów dzieci seniorów

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia Maryli Rodowicz. Piosenkarka trafiła do szpitala. Konieczna była operacja