Moim zdaniem siew jest najłatwiejszą czynnością ze wszystkich manipulacji, które wykonujemy w procesie uprawy jakichkolwiek roślin.

Trudności zaczynają się po pojawieniu się sadzonek, a aby ich uniknąć, w pierwszym etapie życia sadzonek konieczne jest przeprowadzenie jej odpowiedniej adaptacji do środowiska. Rośliny na tym etapie są bardzo słabe i nieprzystosowane i jeśli im nie pomożemy, mogą umrzeć.

Zdejmij pokrywę

Nie można przesadzić z sadzonkami petunii pod powłoką, więc pierwszą rzeczą do zrobienia po wykiełkowaniu jest wyjęcie z pojemnika, ale można to zrobić od razu tylko w pomieszczeniu o dużej wilgotności.

Jeśli powietrze jest zbyt suche, osłonę należy lekko przesunąć lub podnieść, aby sadzonki stopniowo dostosowywały się do nowych warunków. Jednocześnie należy upewnić się, że nie zaczną wysychać. Jeśli sadzonki nie reagują na przepływ suchego powietrza, możesz przesunąć szklankę nieco dalej. I tak dalej, aż upewnisz się, że sadzonki czują się dobrze, a powłokę można całkowicie usunąć. Może to potrwać kilka dni.

Zainstaluj dodatkowe oświetlenie

Następną rzeczą do zrobienia jest zapewnienie roślinom wystarczającej ilości światła. Kiedyś trzymaliśmy plony w dużych skrzyniach, a ze względu na ograniczoną przestrzeń musieliśmy układać je jeden na drugim. Każdego ranka przenosiliśmy pudełka z miejsca na miejsce, aby na każdym podnieść folię i sprawdzić, czy nasiona wykiełkowały.

Przy uprawie niewielkiej ilości sadzonek dla wygody łatwiej jest ustawić pojemniki, a lampy nad uprawami należy włączyć przed kiełkowaniem, aby nasiona nie zaczęły kiełkować w ciemności. Jeśli sadzonki pozostaną w ciemności przez długi czas, rozciągną się, staną się białawe i trudno będzie z nich wyhodować wysokiej jakości, przysadzisty i bujny krzew petunii.

Gdy tylko pojawią się sadzonki, konieczne jest natychmiastowe zapewnienie im dodatkowego oświetlenia, które powinno działać przez całą dobę przez pierwsze dwa tygodnie. Sadzonki oświetlamy dwiema świetlówkami, które są instalowane na wysokości 30 cm od wierzchołków sadzonek. Moc każdej lampy to 36 watów.

Jeśli źródło światła zostanie umieszczone niżej, sadzonki będą się przegrzewać i wysychać, ponieważ świetlówki podwyższają temperaturę powietrza. Jeśli podniesiesz lampy wyżej, strumień świetlny osłabnie, a roślinom zabraknie światła.

Kontroluj temperaturę, aby sadzonki się nie rozciągały, jednocześnie z rozpoczęciem dodatkowego oświetlenia, konieczne jest obniżenie temperatury powietrza do 17-20 ⁰C. W niższych temperaturach sadzonki mogą przestać się rozwijać, dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie wskazanej temperatury.

Podlej petunie

Podlewanie petunii musi następować na przemian z suszeniem gleby, to znaczy, że konieczne jest nie utrzymywanie stałej wilgotności, jak w przypadku kiełkowania nasion, ale umożliwienie lekkiego wyschnięcia górnej warstwy między podlewaniami.

Po zwilżeniu gleby ostrożnie rozluźnij glebę między rzędami, aby zapobiec rozwojowi chorób. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a twoje sadzonki łatwo się przystosują, a za 20-25 dni będą zdrowe, mocne, krępe i jasnozielone.

To też może cię zainteresować: Adam Siewierski z "Sanatorium miłości" zabrał głos w sprawie wyprowadzki żony. Czy jeszcze do niego wróci

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Igor Krawczyk źle znosi kontakty z Ewą Krawczyk. Nasiliły się jego kłopoty zdrowotne. Co się mu stało

O tym się mówi: Adriana Kalska dała znać o swoim stanie po zakończeniu związku z Mikołajem Roznerskim. Co opublikowała w sieci