Fiołki są bardzo wymagającymi kwiatami, ich liście wysychają i zwijają się przy najmniejszym błędzie hodowcy. Jakie są najczęstsze błędy?

Nadmiar wilgoci

Fiołki nie lubią być zbyt mocno podlewane. Z powodu nadmiaru wilgoci system korzeniowy rośliny zaczyna gnić, liście żółkną, stają się miękkie, tracą elastyczność.

Dlatego fiołki należy podlewać przez podstawkę, aby nadmiar wilgoci można było spuścić pół godziny po podlaniu.

Aby nie zwilżyć kwiatu, fiołek należy trzymać w doniczce o średnicy 8-10 cm. Gdy doniczka jest większa, hodowca zwilża przy podlewaniu całą glebę, a fiołek nie potrzebuje tak dużo wilgoci.

Uszkodzenie korzeni

Jeśli liście rośliny zaczną więdnąć i zwijać się, ostrożnie wyjmij ją z doniczki i sprawdź korzenie.

Jeśli korzenie są uszkodzone przez zgniliznę, to są to przyczyny brzydkiego wyglądu kwiatu.

Odetnij wszystkie poczerniałe i zgniłe korzenie, namocz zdrowe korzenie w nadmanganianie potasu i przesadź kwiat do nowej gleby.

Złe oświetlenie

Jeśli fiołek nie ma wystarczającej ilości światła, liście stają się blade i cienkie. Roślina nie powinna być również mieszczona w miejscu skazanym na bezpośrednie ostre świetło.

Możesz rozwiązać problem po prostu przestawiając kwiat w jaśniejsze lub ciemniejsze miejsce.

Suche powietrze

Fiołki nie tolerują suchego powietrza, więc więdną zimą, gdy włączone są grzejniki, oraz latem, gdy w mieszkaniach jest za gorąco. Aby rozwiązać ten problem, musisz umieścić nawilżacz powietrza w pobliżu rośliny.

Choroby

Najczęściej fiołki są dotknięte zarazą, fuzariozą i innymi chorobami. Plamy i miękkie liście wskazują na to, że roślina jest chora.

W przypadku choroby fiołek należy przesadzić do nowej gleby potraktowanej roztworem na choroby grzybowe, np: Fitosporin. Wszystkie uszkodzone liście należy usunąć.

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla odbiorców gazu. Niektórych nie obejmie wzrost rachunków w 2022 roku. O kim mowa

Zerknij: Ostatnie miejsce spoczynku Ryszarda Farona budzi skrajne emocje. Bardzo ponure zdjęcia