Zawał serca może poważnie pogorszyć życie Tobie i Twoim bliskim. Niezależnie od tego, czy sam cierpiałeś, czy znasz ukochaną osobę, która cierpi, atak serca może być ogromnym szokiem. Jest to poważna sytuacja medyczna, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Istnieją jednak objawy i znaki ostrzegawcze, na które można zwrócić uwagę, aby temu zapobiec, jak podaje "Twoje Zdrowie RMF FM".

Objawy zawału serca różnią się w zależności od osoby, a nawet od jednego ataku serca do drugiego. Ważne jest, aby zaufać sobie. Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli coś jest nie tak, natychmiast wezwij pomoc w nagłych wypadkach.

Zmęczenie

Jeśli nie jest to coś, na co zwykle cierpisz, może być jednym z głównych objawów wskazujących na zbliżający się zawał serca. Chociaż mężczyźni zgłaszali ten objaw, najprawdopodobniej dotyczy on kobiet. Zmęczenie można określić jako skrajne zmęczenie, brak energii i motywacji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, które nasila się pod koniec dnia.

Ból brzucha

Jest diagnozowany w 50% przypadków zawału serca. Nudności o pustym lub pełnym żołądku, uczucie wzdęcia lub rozstrój żołądka to najczęstsze objawy, które mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Bóle brzucha przed zawałem serca mają charakter epizodyczny, łagodzą się, a następnie na krótko powracają.

Bezsenność

Dotyka połowy kobiet i może również obejmować zwiększony poziom lęku lub roztargnienia. Objawy obejmują trudności w zasypianiu, trudności w utrzymaniu snu i wczesne budzenie się.

Duszność

To silne uczucie niemożności wzięcia głębokiego oddechu. Duszność nie wybiera między mężczyznami, a kobietami. Dopaść może nawet sześć miesięcy przed wystąpieniem zawału mięśnia sercowego.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jako objaw problemów z sercem występuje u mężczyzn po 50. roku życia. Można go uznać za widoczny wskaźnik choroby serca, a łysienie może być również związane ze zwiększonym poziomem hormonu kortyzolu.

Nieregularne bicie serca

Ten objaw występuje bez wpływu czynników zewnętrznych. Pominiętym rytmom lub arytmiom często towarzyszy atak paniki i niepokój, zwłaszcza wśród kobiet.

Nadmierna potliwość

Niezwykłe lub nadmierne pocenie się jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym zawału serca. Może wystąpić o każdej porze dnia i nocy. Ten objaw częściej dotyka kobiety i jest zwykle mylony z uderzeniami gorąca lub nocnymi poceniem typowym dla menopauzy.

Ból w klatce piersiowej

Mężczyźni i kobiety zauważają bóle w klatce piersiowej o różnym natężeniu i postaci. U mężczyzn objaw ten odnosi się do najważniejszych wczesnych objawów zbliżającego się zawału serca. Z drugiej strony dotyka tylko 30 procent kobiet. Ból w klatce piersiowej może rozwinąć się w nieprzyjemne odczucia w jednym lub obu rękach (częściej w lewym), żuchwie, szyi, ramionach lub brzuchu.

O tym się mówi: Czy Jennifer Aniston i Brad Pitt są znowu razem? Internet huczy od domysłów

Zerknij: O tej matce z Lublina usłyszała cała Polska. To, co zrobiła swoim dzieciom nie mieści się w głowie