Poeci romantyzują oczy jako zwierciadło duszy, ale dokładniej można je postrzegać jako zwierciadło naszego zdrowia. Te czarujące zielone oczy mogą być oznaką większego ryzyka raka oka. A osoba z tymi rozpływającymi się czekoladowymi oczami może mieć szybszy czas reakcji niż osoba z niebieskimi oczami, zgodnie z badaniami z Kentucky.

To nie jest reguła, a jedynie spostrzeżenie powtarzających się zależności?

Pomimo badań sugerujących, że zagrożenia dla zdrowia lub pewne zdolności fizyczne mogą być związane z kolorem oczu, naprawdę nie można przewidzieć wyników zdrowotnych ani jakości widzenia na podstawie samego koloru.

Szare, zielone i niebieskie oczy

Jaśniejsze oczy mogą oznaczać zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Ponieważ jaśniejsze oczy mają mniej pigmentu, aby chronić je przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, prawdą jest, że osoby o jasnych oczach mają większe ryzyko zachorowania na czerniaka przez całe życiebłony naczyniowej, środkowej warstwy oka, niż ich ciemnoocy rówieśnicy.

„Osoby o jasnym kolorze tęczówki muszą pilnie nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV” – radzi dr Williams. Czerniak błony naczyniowej oka jest niezwykle rzadkim nowotworem, który atakuje oko u około sześciu na każdy milion dorosłych.

Brązowe oczy

Badanie przeprowadzone na University of Louisville wykazało, że osoby o brązowych oczach mają nieco lepsze czasy reakcji podczas niektórych zajęć sportowych niż osoby o jasnych oczach. Jednak nie używaj tego małego studium do racjonalizacji wyboru tylko brązowookich ludzi do swojej drużyny softballowej. „Z mojego doświadczenia nie mogę powiedzieć, że możemy oceniać wydajność na podstawie koloru oczu” – mówi optometrysta Guadalupe Mejia, OD z University of Louisville.

O tym się mówi: Stanowcza wypowiedź Martyny Wojciechowskiej. To zaboli Przemysława Kossakowskiego. Padły ostre słowa

Zerknij: Dodatkowe 500 zł dla seniorów. Kto może skorzystać ze wsparcia? Jakie warunki należy spełnić