Jak podaje portal "Interia", wybierając się na grzyby warto skorzystać ze specjalnej mapy, która wskaże, gdzie mamy obecnie najbogatszy wysyp grzybów i jakich gatunków na danym terenie jest najwięcej. Jak to działa?

Sezon na grzyby

Polacy mogą uznać się za prawdziwych szczęściarzy, bo na terytorium naszego kraju możemy znaleźć około 1400 jadalnych gatunków grzybów. Pierwsze okazy pojawiają się w lasach już wiosną (borowiki marcowe), choć na największe zbiory możemy liczyć w okresie od września do końca października. Wszystko za sprawą pogody, która sprzyja ich wysypowi.

Grzybobranie/YouTube @kobieta z zachodu
Grzybobranie/YouTube @kobieta z zachodu
Grzybobranie/YouTube @kobieta z zachodu

Sierpniowa pogoda rozpieściła grzybiarzy. Umiarkowane temperatury i opady deszczu przyczyniły się do wcześniejszego pojawienia się dużej ilości grzybów.

Gdzie na grzyby

Wybierając się na grzyby warto pamiętać, aby zbierać tylko grzyby, które są nam znane. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji zatrucia. Jeśli nie znamy się zbyt dobrze na grzybach warto zasięgnąć porady wprawnych grzybiarzy i osób, które się na nich znają.

O tym, czy w naszej okolicy będziemy mieli okazję uzbierać pełen kosz grzybów możemy się przekonać zaglądając na mapę występowania grzybów, jednaz nich dostępna jest tutaj. Obecnie w lasach dominują prawdziwki oraz podgrzybki brunatne. Obszary, które mają za sobą już pierwszy wysyp (okolice Warszawy, województwa łódzkiego oraz wschodnia część kraju), zaczęły znów obfitować. W pozostałej części kraju grzybiarze też nie będą mieli powodu do narzekania.

Grzybobranie/YouTube @ Wacolo73 Wacław
Grzybobranie/YouTube @ Wacolo73 Wacław
Grzybobranie/YouTube @ Wacolo73 Wacław

A wy, byliście już w tym sezonie na grzybobraniu?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski zdradził, jak będzie wyglądała jesień. Czy będziemy mieli powody do zadowolenia

Z życia gwiazd: Monika Richardson odniosła się do słów Zbigniewa Zamachowskiego. Czy dziennikarka czuje się winna rozpadu ich małżeństwa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: O tym zastosowaniu folii aluminiowej wielu nie miało pojęcia. Pomoże uporać się z dość powszechnym problemem. Wystarczy owinąć nią stopy

O tym się mówi: ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Kiedy może do tego dojść? Jak tego uniknąć