Czy powinieneś się martwić, że ty lub twój zwierzak zostanie ugryziony przez pająka ogrodowego? Czy pająki ogrodowe są szkodliwe? Wręcz przeciwnie, pająki ogrodowe są pożytecznym mieszkańcem ogrodu i są kluczem do utrzymywania populacji owadów na niskim poziomie.

Czy pająk-osa jest groźny dla ludzi i zwierząt?

Najbardziej charakterystyczną cechą pająków ogrodowych są czarne i żółte znaczenia, które często pojawiają się jako paski lub plamy na ich brzuchu. Jednak tylko samice pająków ogrodowych mają te kolory, wraz z białym lub szarym głowotułów (przednia część ciała). Samce są znacznie mniejsze, mają cieńszy odwłok i ciemniejszy, czerwono-brązowy kolor. Długość samicy wynosi 19 do 28 mm, podczas gdy samce są około jednej czwartej wielkości samic: od 5 do 9 mm.

Jak wszystkie gatunki pająków, pająki ogrodowe mają osiem nóg (w czterech parach) i wiele małych oczu. Ze względu na większy rozmiar i jaskrawe kolory samice pająków ogrodowych są zauważane znacznie częściej niż samce pająków ogrodowych.

Pająki ogrodowe nie są agresywne i zostawią cię w spokoju, o ile nie będziesz im przeszkadzać lub prowokować. W rzadkich przypadkach gryzienia pająków ogrodowych nadal nie musisz się martwić. Jad pająka ogrodowego nie jest trujący, a ugryzienie będzie podobne do użądlenia pszczoły, z niewielkim bólem i obrzękiem.

Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt, więc nie musisz się martwić, jeśli Twój pies lub inny zwierzak zostanie ugryziony przez jednego z tych pająków. Jedynymi osobami, które muszą się martwić o ukąszenie przez pająki ogrodowe, są osoby uczulone na jad pająka, ale jest to bardzo rzadkie.

Jeśli ugryzienie lub inne części ciała (takie jak twarz) stają się bardzo opuchnięte lub masz problemy z oddychaniem, zadzwoń pod numer 911 lub natychmiast udaj się na pogotowie. Pomimo kilku artykułów wyjaśniających, jak pozbyć się pająków ogrodowych, są one nieszkodliwym i często ciekawym dodatkiem do podwórek i ogrodów.


YouTube/Czarny Heniek

O tym się mówi: Janusz Korwin-Mikke na wózku inwalidzkim? Polityk trafił do szpitala. Jak się czuje teraz

Zerknij: Zmiany w opłatach za energię elektryczną. Czy czekają nas kolejne podwyżki? Znowelizowane przepisy wchodzą w życie