Jak informuje serwis O2, archeologom udało się dokonać powalających odkryć w lasach w pobliżu Torunia. Wśród nich znajduje się fibula, którą ma mieć ponad 2 tysiące lat i znajduje się w nienaruszonym stanie.

To jednak nie wszystko. Oprócz kilku niewybuchów znaleziono również poruszającą tablicę napisaną przez Niemców. Czy ostrzegali Polaków przed złym losem?

Odkrycia dokonano w ostatni piątek w dwóch toruńskich nadleśnictwach. W Cierpiszewie odkryto srebrną fibulę. To niezwykle ozdobna zapinka do szat, która przypomina swoim kształtem agrafkę.

Zdaniem pracujących na miejscu archeologów to istne „małe dzieło sztuki”. Co ciekawe, mimo „sędziwego wieku” – ma mieć blisko 2 tysiące lat – znajdowała się w ziemi w niemal nienaruszonym stanie.

Ma pochodzić z okresu kultury wielbiarskiej, a najpewniejszy okres datowania tej ozdoby to 80-260 n.e. (za czasów rzymskich).

Poruszające odkrycia archeologów w lasach pod Toruniem. Jedno ma związek z trudną historią Polski

Drugim z odkryć, dużo młodszym, jeśli chodzi o pochodzenie jest odnaleziona przez leśników z Nadleśnictwa Dąbrowa tablica. Archeolodzy prowadzili na tym terenie poszukiwania na wniosek Wdeckiego Parku Narodowego.

Tablica została napisana przez Niemców i wbita w ziemię w miejscu zbiorowej mogiły pomordowanych polskich żołnierzy w trakcie nalotu. Napis po polsku informuje, że w zbiorowym grobie znajdują się polscy żołnierze, którzy oddali swoje życie za Anglię.

Tablica ma trafić do muzeum, a została zdjęta zapewne w teakcie pierwszych prac ekshumacyjnych w miejscu pochówku. Na miejscu pracował również patrol saperski, który zabezpieczył znalezione niewybuchy.

Facebook

Jak informował portal "Życie": MROZY I ZIMA NIE POMOGŁY, BO KLESZCZE SĄ NIEMAL WSZĘDZIE. JAK MOŻNA SIĘ PRZED NIMI UCHRONIĆ? NAUKOWCY I LEKARZE APELUJĄ O ROZWAGĘ PODCZAS SPACERÓW

Przypomnij sobie: SMUTNE WIEŚCI DLA FANÓW MUZYKI. NIE MA WŚRÓD NAS ZNANEGO I LUBIANEGO ARTYSTY. DO BLISKICH I PRZYJACIÓŁ MUZYKA SPŁYWAJĄ KONDOLENCJE. MIAŁ 56 LAT

Portal "Życie" pisał również: NAGRANIE Z POLSKIEGO SZPITALA ROZNOSI SIĘ W INTERNECIE W OKA MGNIENIU. SCENY, KTÓRE SIĘ WYDARZYŁY BUDZĄ SKRAJNE KOMENTARZE. INTERNAUCI PRZEJĘCI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: DOBRE WIEŚCI DLA POLSKICH SENIORÓW. JUŻ OD MAJA W APTEKACH BĘDĄ CZEKAĆ NA NICH TAŃSZE LEKI. W KOMUNIKACIE POJAWIŁA SIĘ NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH