Jakie były początki kontrowersyjnego realityshow "Big Brother"? Co sprawiło, że powstał trwający długo program na żywo, a producenci mieli 100% pewności, że ludzie go pokochają? Zaskakujące fakty o pochodzeniu tego show sięgają czasów, których możesz niepamiętać...

George Orwell i jego książka "Rok 1984"

źródło: YouTube
źródło: YouTube
źródło: YouTube

Książka wydana w 1949 roku, traktuje o tym, czym można nazwać możliwości współczesnej technologii.

Kiedy 8 czerwca 1949 r., W samym sercu XX wieku, opublikowano w Wielkiej Brytanii „1984” George'a Orwella , jeden z krytyków zastanawiał się, jak taka aktualna książka mogłaby wywierać taką samą moc na przyszłe pokolenia. Trzydzieści pięć lat później, kiedy teraźniejszość dogoniła przyszłość Orwella, a świat nie był koszmarem, który opisał, komentatorzy ponownie przewidywali, że jego popularność osłabnie.

Od tego czasu minęło kolejne 35 lat, a Dziewiętnaście Osiemdziesiąt Cztery pozostaje książką, do której się zwracamy, gdy prawda jest okaleczana, kiedy język jest zniekształcony, kiedy nadużywana jest władza, kiedy chcemy wiedzieć, jak źle może się stać.

To wciąż, jak powiedział Anthony Burgess, autor Mechanicznej pomarańczy, „apokaliptyczny kodeks naszych najgorszych lęków”. "1984" nie tylko sprzedało dziesiątki milionów egzemplarzy - przeniknęło do świadomości niezliczonych ludzi, którzy nigdy go nie czytali.

Wyrażenia i koncepcje, które wybił Orwell, stały się podstawowymi elementami języka politycznego, wciąż potężnymi po dziesięcioleciach używania i nadużywania: nowomowa, Wielki Brat, policja myśli, Pokój 101, dwuminutowa nienawiść, dwuminutowa myśl, bezosobowość, dziura w pamięci, teleekran , 2 + 2 = 5 i posługa prawdy. Jego tytuł miał określać rok kalendarzowy, a słowo Orwellian zamieniło własne nazwisko autora w pojemny synonim wszystkiego, czego nienawidził i czego się bał.

To historia Winstona Smitha, nieszczęsnego biurokraty w średnim wieku, który mieszka w Oceanii, gdzie podlega ciągłej inwigilacji. Mimo że nie ma żadnych praw, istnieje policja, „policja myśli” i ciągłe przypomnienia na plakatach, że „Wielki Brat cię obserwuje”. Smith pracuje w Ministerstwie Prawdy, a jego zadaniem jest przepisywanie raportów w gazetach z przeszłości, tak aby były zgodne z obecną rzeczywistością. Smith żyje w ciągłym stanie niepewności; nie jest pewien, czy faktycznie jest to rok 1984.

Chociaż oficjalne doniesienie mówi, że Oceania zawsze była w stanie wojny z Eurazją, Smith jest całkiem pewien, że pamięta, że ​​zaledwie kilka lat temu prowadzili wojnę z Eastazją, która teraz została ogłoszona ich stałym i lojalnym sojusznikiem . Społeczeństwo przedstawione w „1984 roku” to takie, w którym kontrola społeczna jest sprawowana poprzez dezinformację i inwigilację.

O tym się mówi: Maryla Rodowicz: jej trudne chwile wciąż trwają. Andrzej Dużyński nie daje za wygraną w sądzie. Czy zeznania gosposi rozwieją wątpliwości

Zerknij: Wielka muzyczna gwiazda lat 60. odeszła. Kondolencje płyną z całego świata