Święta Bożego Narodzenia to ważna okazja również dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Jej członków w tym czasie obowiązują liczne zasady, które wielu uważa za przestarzałe, a czasami wręcz absurdalne.

Jak królowa Elżbieta II i jej rodzina spędzają więc święta?

Jedną z ważnych tradycji są spersonalizowane kartki świąteczne. Są one wysyłane do rodziny bliższej i dalszej, światowych przywódców itp.

Niewiele osób wie, że ich przygotowywanie zaczyna się już w lipcu. Nic dziwnego, dziennik „Sun” podaje, że królowa wysyła ich aż 750.

Kartki świąteczne wysyłają też inni. Dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze te od księcia Williama i jego żony Kate, które zazwyczaj przedstawiają ich dzieci. W ich przypadku kartki publikowane są też w mediach społecznościowych.

Nieodłącznym elementem są też duże choinki. W Sandringham House gdzie królowa spędza święta stawiany jest kilkumetrowy świerk, na którym wieszane są ozdoby z czasów słynnej królowej Wiktorii.

Pod choinką nikt jednak nie znajdzie żadnego prezentu. Te są umieszczane w specjalnych świątecznych skarpetach. Do tego członkowie rodziny mają zwyczaj obdarowywania się śmiesznymi gadżetami zamiast drogimi podarunkami.

Królowa Elżbieta dostała już m.in. pluszowego chomika śpiewającego hymn, gumowego kurczaka czy czepek kąpielowy ze zabawnym napisem.

Z kolei pracownicy rodziny otrzymują okazji świat pudding, kartkę od władczyni i jej męża oraz bon zakupowy.

świąteczny stół w rezydencji królowej Elżbiety II
świąteczny stół w rezydencji królowej Elżbiety II
fot. screen YouTube / The Royal Family Channel

W Wigilię członkowie rodziny spotykają się w rezydencji królewskiej w hrabstwie Norfolk. Kolacja jest przygotowywana przez szefa kuchni, a biesiadnicy mają do wyboru różne dania z menu, które zawsze jest w języku francuskim. Wśród nich są krewetki, indyk, jagnięcina, pudding i alkohol.

Co ciekawe, obowiązuje też tradycja ważenia się przed i po posiłku zapoczątkowana przez króla Edwarda VII, który chciał mieć dowód, że wszyscy goście są najedzeni.

Podczas Wigilii dorosłym nie towarzyszą w tym czasie dzieci, które spożywają osobny posiłek wcześniej i w innym pokoju.

Jednak najważniejszą okazją jest uroczyste śniadanie w poranek 25 grudnia, po którym wszyscy udają się do pobliskiego kościoła.

Co myślicie o tych tradycjach?

To też może cię zainteresować: Co się dzieje ze zdrowiem Bronisława Komorowskiego? Były prezydent dokonał osobistego wyznania. Znalazł się w naprawdę trudnej sytuacji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsze doniesienia mediów o szczepionce. Preparat ma trafić na rynek już wkrótce. Kiedy ruszą szczepienia? Znane są już szczegóły program szczepień

O tym się mówi: Agnieszka Woźniak-Starak udzieliła pierwszego wywiadu po stracie męża. Wdowa po Piotrze Woźniaku-Staraku opowiedziała o najtrudniejszym czasie w życiu