Kaliscy i warszawscy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia. W polu kukurydzy znajdował się prawdziwy skarb pochodzący z przełomu XI i XII wieku.

Nieprawdopodobne odkrycie w Słuszkowie pod Kaliszem

Archeolodzy znaleźli.. garnek. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. Wspomniane naczynie było po brzegi wypełnione denarami. Po przeliczeniu było tam aż 6,5 tysiąca srebrnych monet umieszczonych w lnianych sakiewkach. Ponadto znajdowały się w nim dwie złote obrączki i pierścionki, placki srebra oraz fragmenty ołowiu.

Jak się okazuje, skarb mógł należeć do ruskiej księżniczka Marii – siostra żony Bolesława Krzywoustego, Zbysławy. Skąd takie przypuszczenia? Otóż na jednej z obrączek znajdowały napisane cyrylicą słowa: "Panie pomóż służce swojej Marii".

Pierścionki i obrączki przykuły największą uwagę archeologów. Kierownik badań zdradził, jak wyglądają owe klejnoty.

Odkrycie. Źródło: youtube.com
Odkrycie. Źródło: youtube.com
Odkrycie. Źródło: youtube.com

Zostały one ozdobione kamieniami szlachetnymi, szlifowanymi na półokrągło, oraz złotymi granulkami. „Większa obrączka jest taśmowata i wieloboczna, a mniejsza sztabkowata z wybitymi wgłębieniam”.

Archeolodzy znaleźli garnek pełen skarbów

Garnek ze skarbem może mieć aż 800 lat! Prawdopodobnie pochodzi z przełomu XI i XII wieku. W średniowieczu można było za niego kupić nawet całą wioskę.

Odkrycie. Źródło: youtube.com
Odkrycie. Źródło: youtube.com
Odkrycie. Źródło: youtube.com

Obecnie skarb jest również bardzo cenny, choć zapewne nie można byłoby za niego kupić aż tak wiele. Po znalezieniu zabytkowego skarbu, całą noc pilnowali go strażacy z OSP w Słuszkowie.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO