Jak informuje portal Biznes Info, nowy rządowy program, obejmie swoim działaniem nawet 13,5 milionów Polaków! O co dokładnie chodzi i do kogo skierowane będą działania w ramach nowej inicjatywy?

Jakie są założenia nowego programu?

Nowy program to Profilaktyka 40 plus. Jak się okazuje, podjęcie tej inicjatywy obiecywała patria Prawo i Sprawiedliwość podczas ostatniej kampanii wyborczej prowadzonej w ramach wyborów do Sejmu i Senatu.

Polska Agencja Prasowa zaznaczyła, że o programie Profilaktyka 40 plus było głośno jeszcze na początku 2020 roku, natomiast potem nowa inicjatywa zeszła na drugi plan, do czego niewątpliwie przyczyniła się pandemia koronawirusa.

Ostatnio jednak o inicjatywie zrób zrobiło się głośno. Program Profilaktyka 40 plus jest bowiem elementem tzw. recovery plan, o którym jakiś czas temu poinformował minister zdrowia – Adam Niedzielski.

Głównymi założeniami planu jest realizacja wszystkich zaległości, które spowodowała pandemia koronawirusa. Co więcej w ramach recovery plan ma zostać rozbudowana sieć onkologiczna w naszym kraju, a dodatkowo rząd planuje zdjąć limity z usług wykonywanych przez specjalistów.

Kiedy program zostanie wprowadzony?

Wczoraj głos na temat programu Profilaktyka 40 plus zabrał Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia. Jak zapewnił polityk program jest już praktycznie gotowy, jednak wdrożenie go zajmie jeszcze chwilę.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, realnym terminem, w którym program Profilaktyka 40 plus mógłby być wprowadzony jest drugi kwartał przyszłego roku. Rząd chce bowiem uniknąć sytuacji, w której pacjenci zgłaszali by się do laboratoriów na badania diagnostyczne w samym środku epidemii.

- Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy - w przypadku mężczyzn - antygenu w kierunku raka prostaty – zaznaczył Waldemar Kraska podczas ostatniej rozmowy w programie „Debata Senior”.