Jak podaje portal "Pikio", resort zdrowia w mediach społecznościowych przekazał bardzo ważną informację. Dotyczy ona obchodzonego dziś Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Wskazano w nim, kiedy należy sięgać po tego rodzaju leki. Nie wszyscy mieli tego świadomość.

To należy wiedzieć

Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych nie tylko zamieszcza regularnie raporty dotyczące liczby nowych zakażeń koronawirusem, ale także treści edukacyjne odnoszące się do zdrowia w ogóle. Tym razem, przy okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach poświęcono uwagę właśnie tym lekom.

Jedna z podstawowych informacji przekazanych przez ministerstwo, to fakt, że antybiotykami nie uda się nam wyleczyć chorób wirusowych, jak grypa, przeziębienie, czy Covid-19. Antybiotyki działają tylko i wyłącznie na bakterie.

Pamiętać należy, że przyjmowanie antybiotyków przy chorobach wirusowych nie tylko nam nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić. Zbyt częste przyjmowanie antybiotyków może doprowadzić do wyjałowienia dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Poza tym, zbyt częste ich wykorzystywanie sprawia, że stają się mniej skuteczne.

Polacy w czołówce

Jak wynika z danych przedstawionych przez Najwyższą Izbę Kontroli, Polacy znajdują się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o przyjmowanie antybiotyków. Niestety może to mieć zgubny wpływ. Zbyt częste zażywanie antybiotyków sprawia, że przestają być skuteczne. Daje się już zaobserwować sytuacje, kiedy nie udaje się leczyć infekcji bakteryjnych znanymi antybiotykami. Jest to zjawisko antybiotykoodporności.

Jeden z ekspertów poinformował, że zdarzają się przypadki, kiedy lekarze są bezsilni. Żaden antybiotyk nie działa i pacjent umiera. Przypomina również, że podanie antybiotyku powinno zostać poprzedzone badaniami mikrobiologicznymi, pozwalającymi wskazać czy infekcja ma podłoże bakteryjne, czy wirusowe.

YouTube

Często zdarza się wam przyjmować antybiotyki?

To też może cię zainteresować: Kontrowersyjne metody kontrolerów NFZ, którzy nakładają wysokie kary na przychodnie. Lekarze są oburzeni ich zachowaniem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Rozenek-Majdan zdecydowała się na zmiany w wyglądzie? Obserwatorki wytknęły, że jej twarz wygląda inaczej, gwiazda mierzy się z krytyką

O tym się mówi: W weekend pogoda potężnie zaskoczy Polaków, trzeba się naprawdę przygotować. Nad nasz kraj nadejdzie nieoczekiwany front i przyniesie solidne opady