To niesamowite wydarzenie miało miejsce całkiem niedawno. Dotychczas uznawano, że gatunek ten wymarł już lata temu, tymczasem jednak natknięto się na niego w górach.

Niezwykłe odkrycie, gatunek, który przetrwał

Jak informuje portal o2, do niezwykłego odkrycia doszło stosunkowo niedawno na terenie Rumunii. Choć naukowcy sądzili, że ryby te już dawno wymarły, rzeczywistość okazała się inna.

Gatunek, o którym mowa, istnieje na Ziemi już od około 65 milionów lat. Teraz jego przedstawiciela spotkano w Górach Fogaraskich, czyli w najwyższym paśmie Karpat Południowych, w Rumunii.

Strumień w górach. Źródło: Youtube
Strumień w górach. Źródło: Youtube

Spotkanie tego niezwykłego zwierzęcia zostało uwiecznione na nagraniach. Ryba, o którą chodzi, należy do gatunku Romanichthys valsanicola, jej polska nazwa to głowaczogłów ardżeszański.

Dotychczas sądzono, że jest to gatunek wymarły, a jednak!

Choć okazało się, że ryby te nie wymarły całkowicie, to konieczny był wpis do Czerwonej Księgi Gatunku Zagrożonych – prawdopodobnie w Rumunii może żyć do kilkunastu osobników należących do gatunku Romanichthys valsanicola.

Rumuński ekolog Alexandru Găvan podkreśla, że ryba, którą spotkano, jest najrzadszą w Europie, a całkiem możliwe, że również na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, by chronić osobniki należące do tego gatunku.

Warto zauważyć, że głowaczogłów ardżeszański to jedyne zwierzę, które posiada w swojej łacińskiej nazwie słowo „Rumunia”.

To też może cię zainteresować: WARSZAWA: W JEDNYM ZE SZPITALI JEDNOIMIENNYCH STOJĄ PUSTE ŁÓŻKA, MIMO ŻE W INNYCH SZPITALACH BRAKUJE MIEJSC. O CO CHODZI? POWÓD JEST ZATRWAŻAJĄCY

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBYWALE WAŻNE INFORMACJA DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW WARSZAWY. CHODZI O ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. W MIEŚCIE ZOSTANIE ZAMKNIĘTE PEWNE MIEJSCE

O tym się mówi w Polsce: NIEPOKOJĄCE INFORMACJE Z MINISTERSTWA ZDROWIA. TYCH LEKÓW I PRODUKTÓW MEDYCZNYCH MOŻE ZABRAKNĄĆ W NASZYM KRAJU

O tym się mówi na świecie: ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA OSTRZEGA. KORONAWIRUS EWOLUOWAŁ. JEST NIEBEZPIECZNIE

Z życia gwiazd: ZENEK MARTYNIUK JEST BARDZIEJ SKUTECZNY NIŻ CLEO! ZNANY WOKALISTA DISCO POLO POBIŁ GWIAZDĘ POP! CZY CLEO SIĘ POZBIERA