Specjaliści wypowiedzieli się na temat pojawiających się masowo w polskich miastach szkodników. Należy być wobec nich szczególnie ostrożnym, gdyż u niektórych osób ich ukąszenie może wywołać poważne problemy zdrowotne. Apeluje się o zamykanie okien i balkonów i baczne obserwowanie owadów, które dostają się do naszych mieszkań.

Plaga biedronek azjatyckich po raz kolejny w Polsce

40 lat temu Francuzi sprowadzili do Europy biedronki azjatyckie, które chcieli wykorzystać jako pomoc w pozbyciu się mszyc. Niestety, ze względu na swoją inwazyjność, gatunek ten szybko zadomowił się na naszym kontynencie i od tego czasu uprzykrza wielu osobom życie, a także jest zagrożeniem dla innych, rodzimych gatunków owadów.

Biedronki azjatyckie szczególnie lubią ciepłe dni, przez co ich obecność zauważa się zwykle w okresie od wiosny do jesieni. Jako iż październik jest w tym roku wyjątkowo pogodny, to plaga tych owadów zawitała w Polsce właśnie w tym miesiącu. Szkodniki są w stanie przecisnąć się do mieszkań przez wszelkie szczeliny, a także otwarte okna i balkony. Apeluje się więc, by w miarę możliwości starać się zamykać owadom drogę do domów.

Ten gatunek biedronki wydziela pyrazynę - nieprzyjemną woń, która ma za zadanie odstraszyć drapieżników. Owady wytryskują ciecz ze swoich gruczołów obronnych w przypadku zagrożenia, a także zgniecenia. Zostawia ona trwałe żółte ślady, należy więc uważać.

Biedronki azjatyckie występują w różnych ubarwieniach
Biedronki azjatyckie występują w różnych ubarwieniach

Ponadto, biedronki te mogą również ukąsić, a toksyczne substancje zawarte w ich jadzie mogą być szczególnie groźne dla alergików - może się u nich pojawić pokrzywka i obrzęk (na skórze w okolicy ugryzienia), a także poważne problemy z oddychaniem.

Owady można poznać po charakterystycznej kolorystyce, która może przechodzić od czerwonego aż po czarny. W przypadku zauważenia pojedynczych osobników w środku mieszkania, najlepiej natychmiast wynieść je na zewnątrz. Większe stada owadów należy usunąć odkurzaczem.

Zobacz także: Zrobienie Halloweenowej ozdoby jest prostsze niż się wydaje. Lampion z dyni krok po kroku

Może cię zainteresować: Dlaczego storczyki tak szybko więdną? Eksperci przedstawiają najważniejsze elementy w pielęgnacji storczyków, o których należy pamiętać

Pisaliśmy również o: Prezydent Andrzej Duda otrzymał pozytywny wynik testu. Niestety, miał kontakt z wieloma ludźmi. Komu grozi zarażenie