Mole są powszechnym problemem spotykanym w wielu mieszkaniach. Jak jednak odróżnić, czy mamy do czynienia z molem ubraniowym czy spożywczym? Koniecznie sprawdź i zapamiętaj!

Niemalże każdy Polak wraz z końcem upalnych dni cieszy się z faktu, że na kilka miesięcy można pożegnać się z uciążliwymi owadami.

Niedawno pisaliśmy o tym, że wcale tak nie jest, a liczba owadów, które spędzają chłodne, jesienne i zimowe miesiące w naszych domach jest wręcz zatrważająca!

Wiele owadów przebywa w naszych domach podczas zimy, lecz my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy!

Jednym z insektów, który może zadomowić się w naszych produktach spożywczych bądź ubraniach są mole. Ten problem jest powszechnie spotykany i boryka się z nim zdecydowana większość ludzi.

Niestety, wiele z nas nie wie, że mole przebywające w ubraniach oraz w pożywieniu znacznie się od siebie różnią! Poznaj te różnice.

Czym różnią się mole spożywcze od tych żerujących w odzieży?

Pierwszą i nadrzędną różnicą między tymi owadami jest ich wielkość - mole spożywcze są zdecydowanie większe niż druga grupa insektów. Kolor moli spożywczych to beż lub brąz, lecz ten aspekt zmienia się w zależności od tego, czym aktualnie żywi się owad (najczęściej są to kasze, otręby, mąka, cukier)

Mole żerujące w ubraniach mają jaśniejsze ubarwienie i żywią się wszelkiego rodzaju materiałami, jak np. Len czy wełna. Choć brzmi to odrażająco, dla nich najsmaczniejsze tkaniny to zabrudzone sokiem bądź ludzkim potem.