Uwaga! Niezwykle ważna informacja dla wszystkich kierowców. Już niebawem policja zacznie masowo wlepiać wysokie mandaty za posiadanie złych świateł w aucie. Sprawdź, czy masz prawidłowe!

Jak wynikają dane z przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego badań, prawie sto procent kierowców miało do czynienia z sytuacją oślepienia przez pojazd jadący z naprzeciwka.

Co jest tego przyczyną? Jak się okazuje złe ustawienie światła bądź nielegalne zamienniki żarówek. Policja będzie wlepiać mandaty właśnie za ten rodzaj żarówek - taki mandat może wynieść nawet 500 zł!

– Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł, a także ogromny popyt na nielegalne zamienniki żarówek halogenowych, wręcz ich plaga na drogach – mówi dr inż. Tomasz Targosiński z ITS.

Sprawdź oświetlenie w swoim aucie!

W związku z tym, że niebawem policja będzie wlepiać mandaty za oświetlenie, już jutro rozpoczyna się ogólnopolska akcja o nazwie “Kierowco, sprawdź się” - będzie odbywać się w ponad 1000 stacji kontroli pojazdów.

Aby dotrzeć do najbliższej nam stacji, należy pobrać aplikację Yanosik, w której znajdą się wszystkie informacje.

Będzie to jedyna taka okazja, aby diagności całkiem za darmo sprawdzili stan lamp w aucie. Akcja będzie odbywać się 24 października, a także 7 i 21 listopada.