Jak podaje portal "Bezprawnik", otrzymanie darowizny nie jest równoznaczne z tym, że nie możemy jej stracić. Okazuje się, że może ją odwołać sam darczyńca.

Kiedy można odwołać darowiznę?

Otrzymując darowiznę musimy pamiętać o dopełnieniu formalności, wśród których znajduje się m.in. zgłoszenie tego faktu Urzędowi Skarbowemu. Okazuje się jednak, że darowizna może zostać odwołana przez darczyńcę. Co to oznacza? Darczyńca może wycofać się z przekazania darowizny i zażądać jej zwrócenia.

Nie jest to sytuacja zbyt częsta, co jednak nie oznacza, że w ogóle się nie zdarza. Warunkiem jest jednak udowdnienie przez darczyńcę, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności (na mocy art. 898 par. 1 Kodeksu cywilnego). Co jednak należy uznać za rażącą niewdzięczność?

YouTube

Rażąca niewdzięczność - czym jest?

W regulacjach prawnych brak jest ścisłej definicji tego terminu. Niemniej przyjęło się uważać, że jest nią nieprzyjazne celowe zachowanie obdarowanego względem swojego darczyńcy. Mowa tu o sytuacji, w której darczyńca dopuścił się przestępstwa przeciw darczyńcy lub naruszył obowiązki wynikające ze stosunków osobistych, jakie łączą go z darczyńcą.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że darczyńca musi odczuć w sposób wyraźny negatywne skutki takiego negatywnego zachowania obdarowanego. "Jednocześnie zachowanie to nie musi wcale naruszać prawa, tak samo jak nie musi to być konkretne działanie – równie dobrze może być to zaniechanie" - wyjaśnia portal "Bezprawnik".

YouTube

Zaznaczyć należy, że odwołanie może dotyczyć zarówno darowizny już wykonanej, jak i tej niewykonanej.

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: To już pewne. Całkiem nowy podatek niebawem zostanie wprowadzony w życie. Polacy nie kryją ogromnego zaskoczenia i niezadowolenia w te

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsze wieści dla seniorów. Rząd szykuje całkiem nowe świadczenie emerytalne dla pewnej grupy społeczeństwa. Kto je otrzyma

O tym się mówi: Sytuacja robi się coraz trudniejsza. Koronawirus rośnie w siłę. Raport Ministerstwa Zdrowia z 02.10.2020