Świat roślin jest piękny i tajemniczy. Wśród nich znajdują się takie, które idealnie nadają się do naszych ogródków, gdyż wyglądają niezwykle efektownie.

Jednym z piękniejszych krzewów jest pigwowiec japoński. Zwraca uwagę nie tylko ze względu na swój niesamowity wygląd. Co o nim wiemy?

Pigwowiec japoński, czyli duma ogrodów

Pigwowiec japoński to jeden z krzewów liściastych, który nie pozwala na przejście obok niego bez zwrócenia nań uwagi. Jak zauważa portal Tipy Interia, zwracać uwagę przede wszystkim tym, jak niesamowicie wygląda i jakie rozmiary osiąga.

To jednak nie wszystko. Pigwowiec japoński, oprócz tego, że pięknie się rozrasta, jest niesamowitą dekoracją w każdym ogródku czy parku, można je spotkać nawet na balkonach i tarasach!

Pigwowiec japoński. Źródło: sadowniczy.pl
Pigwowiec japoński. Źródło: sadowniczy.pl

Najbardziej niesamowite w pigwowcu są przepiękne kwiaty, mające po pięć płatków. Przybierają różne kolory, od czerwonego do pomarańczowego w różnych odcieniach. Uwagę zwracają także połyskujące liście oraz żółte owoce.

Pigwowiec jest niezwykle prosty w uprawie, nie potrzebuje specjalnych warunków, da sobie radę także podczas suszy i w ubogiej glebie, cechuje się wysoką odpornością na mróz.

Warto pamiętać, że pigwowiec i pigwa to dwie różne rośliny. Krzew, pigwowiec japoński, może urosnąć do 120-150 cm wysokości, a w sezonie letnim ma wiele kwiatów. Zdarza się, że kwitnie i wiosną, i jesienią.

Pigwowiec japoński lubi słoneczne miejsca, jednak da sobie radę i w półcieniu. Przydałoby się, by ziemia, w której rośnie, była bogata w wapń, jednak nawet w ubogiej glebie umie sobie poradzić. Nie trzeba go opryskiwać ani nawozić, jest odporny na mróz – wystarczy zabezpieczenie korzeni, okrycie ich agrowłókniną albo korą. Owocuje najszybciej w wieku 3-4 lat.

Pigwowiec japoński. Źródło: szkolka-szotek.pl
Pigwowiec japoński. Źródło: szkolka-szotek.pl

Trzeba pamiętać o podcinaniu za długich łodyg oraz pędów, które nie owocują, o połowę, a także usuwaniu starych lub chorych części rośliny, najlepiej w marcu oraz listopadzie.

Sadzenie powinno przypadać na przełom marca i kwietnia oraz od sierpnia do listopada, w lekko wilgotnym podłożu, w dołku o głębokości ok. 30-40 cm.

Owoce pigwowca nadają się do robienia nalewek, soków, syropów, przecierów, powideł, dżemów lub wina oraz zamiast cytryny do herbaty, a także deserów i ciast. Są bardzo zdrowe, znajdują zastosowanie także w kosmetyce.