Cenne kolekcje starych monet

Jak podaje portal "Wirtualna Polska", na starych kolekcjach monet można zarobić wiele, jednak z historii jednego z czytelników wynika, że nie wszystkie okazy z czasów PRL-u czy II wojny światowej ozłocą ich właściciela. Ponoć najwięcej warte są te monety, które najrzadziej występują w obiegu. Na przykładzie bohatera artykułu sprawdźmy, jak wyceniane są starsze okazy.

Monety z czasów PRL. Źródło: allegro.pl
Monety z czasów PRL. Źródło: allegro.pl
Monety z czasów PRL. Źródło: allegro.pl

Mężczyzna odziedziczył po dziadku sporą kolekcję starych monet. Nikt z rodziny nie był zainteresowany zbiorem, dlatego to właśnie on postanowił dowiedzieć się, ile warta jest pasja zmarłego przodka. Okazuje się, że pomimo wielkich nadziei na zgarnięcie fortuny, zaproponowana w antykwariacie suma nie była wcale tak duża.

Zacząłem się więc zastanawiać, czy kolekcja jest faktycznie cokolwiek warta. Okazało się, że tak - choć na pewno nie tyle, na ile liczyłem. Profesjonalna wycena chwilę potrwa - co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę liczbę monet. Dowiedziałem się jednak, że mogę prawdopodobnie liczyć na nieco ponad tysiąc złotych za całą kolekcję.

Myśleliście, że na tak potężnych zbiorach można zarobić więcej pieniędzy?

Monety z okresu PRL-u mogą być wiele warte/screen Pixabay
Monety z okresu PRL-u mogą być wiele warte/screen Pixabay

To również może Cię zainteresować: MAZOWSZE PRZODUJE W LICZBIE NOWYCH PRZYPADKÓW COVID-19. SĄ NAJNOWSZE DANE

Zobacz także: SKĄD POCHODZĄ NAJWIĘKSZE GWIAZDY POLSKI? NIEKTÓRE MIEJSCOWOŚCI MOGĄ MOCNO ZDZIWIĆ