Dobre rozpoczęcie sezonu

We wsi Strzelinko w województwie pomorskim doszło do odkrycia, które mogłoby zaskoczyć każdego. Pan Bartosz przemierzał las w poszukiwaniu grzybowych przysmaków, jednak kiedy przez gęste gałęzie zaczęło przebijać się słońce, jego oczom ukazał się niezwyczajny błysk. Postanowił sprawdzić, co jest jego źródłem, a po poznaniu prawdy zamarł z podekscytowania.

Odkopywanie skarbu (źródło: Facebook Muzeum w Lęborku)
Odkopywanie skarbu (źródło: Facebook Muzeum w Lęborku)

Ponad tysiącletni skarb znaleziony w środku lasu

Jak się okazało, w zboczu leśnego wąwozu znajdowała się ręcznie ulepiona misa, którą z czasem uszkodziły korzenie rosnącego obok drzewa.

Wówczas wysypał się z niej skarb w postaci kilkuset arabskich srebrników. Szacuje się, że pochodzą one z około VIII i IX wieku, a więc sprzed ponad tysiąca lat! Znalezisko ocenia się jako bezcenne.

Wszystko wskazuje na to, że jest to pozostałość po średniowiecznym dalekosiężnym handlu, a monety najprawdopodobniej należały do kupca, który wieki temu przemierzał tamte rejony. O odkryciu został poinformowany słupski konserwator zabytków, a monety trafiły do muzeum w Lęborku.

Jak podaje facebookowa strona muzeum: "Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów, ale już możemy stwierdzić że to kolejne sensacyjne znalezisko, które wzbogaci naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym dalekosiężnym handlu." Zamieszczono również zdjęcia znalezisk.

IX-wieczna moneta (źródło: Facebook Muzeum w Lęborku)
IX-wieczna moneta (źródło: Facebook Muzeum w Lęborku)

Zobacz także: Wybrani Polacy mogą dostać nawet tysiąc złotych wsparcia. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc liczyć na dodatkowe pieniądze

Może cię zainteresować: 39-letni mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Policjanci trafili na jego trop po ludzkiej ręce wystającej z pralki

Wczoraj pisaliśmy o: Małgorzata Rozenek zaskoczyła fanów. Pewien element jej wyglądu przykuł uwagę internautów