Istnieją tylko dwie obowiązkowe zasady utrzymywania świeżości: czysta woda i cięcie łodygi ostrym nożem po przekątnej.

Jednak nieoczywistych tajemnic, o których mówi się w szkołach florystycznych, jest bardzo dużo. W tym artykule poznasz te, które nie wymagają dużego wysiłku, zajmują mało czasu i przynoszą efekty.

Chcemy podzielić się z Wami skutecznymi i niecodziennymi sposobami ożywienia bukietu:

1. „Zgrzej trzpień”

Ta metoda szoku jest odpowiednia dla kwiatów, które mają niejednorodną łodygę, gęstą na zewnątrz i miękką wewnątrz. Są to chryzantemy, piwonie, gerbery, hortensje, jaskier.

Zanurz łodygę rośliny na 5-7 cm we wrzącej wodzie na około 3 sekundy. Wyjmujemy i tniemy ostrym nożem ukośnie tę część, która była we wrzącej wodzie. Natychmiast włożyć do czystej i zimnej wody. W ten sposób rozpoczyna się swego rodzaju proces „odnowy” rośliny, a kwiaty będą trwać znacznie dłużej. Co więcej, ta metoda może dać drugie życie kwiatom, które już zaczęły więdnąć.

2. Podlewaj liście wodą, bo wezmą ją z kwiatów

Wiadomo, że liście nie powinny unosić się w wodzie, aby nie sprowokować rozwoju bakterii.

Jednak lepiej, jeśli liście w bukiecie będą jak najmniejsze, w przeciwnym razie wchłaniają wilgoć z kwiatów. Nie chcąc się ich pozbywać — codziennie spryskiwać opryskiwaczem.

3. Podaruj kwiaty koktajlem

Tak, kwiaty lubią pić niezwykłą wodę i bardzo dobrze reagują na dodatki. Jeśli nie używasz specjalnych dodatków przemysłowych, ciesz się kwiatami:

Aspiryna (1 tabletka na średni wazon);
amoniak (1-3 łyżeczki w zależności od objętości wazonu);
mieszanka uniwersalna (1 łyżeczka kwasu cytrynowego, 1 łyżeczka cukru, 1 kropla wybielacza).

Niektóre kolory mają swoje zalety. Na przykład aster i będzie stać przez długi czas w koktajlu 1 łyżeczki alkoholu na 1 litr wody. Tulipany i żonkile uwielbiają cukier, a róże uwielbiają kwas cytrynowy.

Jeśli chcesz, aby pąki kwitły szybciej, pomocnik — kamfora lub amoniak.

4. Daj im pić

Niektóre leki, prowokując produkcję substancji aktywnych w roślinach, dosłownie zmuszają je do picia wody.

Najbardziej aktywny:

Aspiryna;
węgiel aktywowany.
W kwiatach z wydrążoną łodygą można wlać wodę do wnętrza łodygi i zamknąć otwór kawałkiem waty. Dalie i łubin będą żyły znacznie dłużej. Hortensja (w lewej części kolażu zdjęć na górze) będzie wyglądać świeżo, jeśli okresowo zanurzasz kwiaty w pojemniku z wodą.

Jednak jest jedna roślina, która nie przyjmuje wody. Jeśli umieścisz mimozę w wodzie, szybko pleśnie i żółte kulki stają się czarne. Przechowywać w pojemniku bez wody.

5. Odetnij pręciki

W kwiatach z długimi pręcikami można je oderwać, aby przedłużyć żywotność bukietu.

To zatrzymuje zapylanie. Dotyczy to tulipanów, lilii, ozdobnych maków. W przypadku lilii działanie to wyeliminuje ostry zapach w pomieszczeniu.

6. Umieść obok niego roślinę lekarską

Niektóre kwiaty lubią całkowitą samotność: na przykład kwiaty, które są sąsiadami w bukiecie róż lub żonkili, nie wytrzymają długo. Jednak przeciwnie, inne rośliny działają jak lekarze. Bukiet będzie trwał dłużej, jeśli waga jego sąsiadów będzie:

Wszystkie rodzaje pelargonii (pozostawione na kolażu);
gałązki tui;

gałązki mareńki.

7. Wstaw kwiaty do lodówki

Prawie wszystkie kwiaty są dobrze zachowane na zimno i ta wiedza pomoże, jeśli chcesz zachować bukiet na uroczyste wydarzenie.

Tulipany, goździki, chryzantemy pozostaną idealnie przez kilka dni bez wody w lodówce, ale łodygi lepiej owinąć wilgotną szmatką. Pozostałe rośliny należy przechowywać w wodzie, przycinając łodygi. Zimna loggia będzie pasować różom do „poczekalni”.

8. Przekaż „stopy”, aby uratować „głowę”

Najtrudniej jest utrzymać bukiet, gdy jest wielu „uczestników” - oczywiście niektóre kwiaty zwiędną pierwsze. W takim przypadku, aby łodygi kwiatowe były jak najkrótsze, a cięcie tak długie, jak to możliwe. Usuń zwiędłe pąki, aby nie zaraziły innych i codziennie przycinaj łodygi.

W przypadku tulipanów ich liście pobierają dużo wilgoci z kwiatów, ponieważ mają podobną strukturę. Oderwij dolne liście, aby pąki żyły dłużej.

9. Zastosuj „tortury”

Wypróbuj nietypowe sposoby przetwarzania łodygi:

Zmiękczyć łodygi na dole młotkiem (liliowy, róże);
posolić przed włożeniem do wazonu (próbki, gerbery);
rozłupać łodygi na dole i włożyć kawałek zapałki (chryzantema);
zarysuj łodygi na dole ostrym przedmiotem (żonkile, tulipany).
Wszystkie te działania zwiększą przepływ wody.

Jak informował portal "Życie": ILE KOSZTUJE PRACA KRZYSZTOFA JACKOWSKIEGO? JASNOWIDZ ZDRADZA, ILE OTRZYMAŁ OD RODZINY PIOTRA WOŹNIAKA - STARAKA. TA KWOTA ZASKAKUJE

Przypomnij sobie: RATOWNICY MEDYCZNI NIE KRYJĄ OBURZENIA. KWOTA PODWYŻKI JAKĄ OTRZYMALI JEST PO PROSTU ŻENUJĄCA

Portal "Życie" pisał również: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, POJAWIŁO SIĘ NOWE OGNISKO W JEDNYM Z SUPERMARKETÓW. SANEPID POSZUKUJE KLIENTÓW, MOGLI SIĘ ZARAZIĆ