Komary potrafią naprawdę uprzykrzyć nam życie. Dają się we znaki szczególnie podczas wycieczki nad wodę lub gdy wybierzemy się na działkę albo do ogródka, choć coraz częściej wlatują także do mieszkań.

Gdy jeden z nich znajdzie się w pomieszczeniu, dźwięk, który wydaje podczas latania, może nawet przeszkadzać nam w zaśnięciu. Brzęczenie komara nad uchem to niezwykle irytująca rzecz.

Komar. Źródło: Youtube
Komar. Źródło: Youtube
Komar. Źródło: Youtube

Naturalne sposoby na komary

Okazuje się, że naturalne, domowe sposoby mogą przyjść nam z pomocą. Można postawić na uprawę roślin, które odstraszą szkodniki – m.in. bodziszka cuchnącego, bazylii, rosiczki czy kocimiętki. Dobrym pomysłem jest kupno rozmarynu, lawendy oraz pelargonii.

Inna roślina odstraszająca szkodniki to rozmaryn. Od jego zapachu uciekają także mrówki i muchy. Świeży rozmaryn może stać nie tylko w doniczce, ale i w formie ciętej – w szklankach z wodą.

Domowy sposób na owady. Źródło: szielonyzagonek.pl
Domowy sposób na owady. Źródło: szielonyzagonek.pl
Domowy sposób na owady. Źródło: szielonyzagonek.pl

Jak podaje Interia, jest kilka takich roślin. Jedna z nich to bo dziszek cuchnący – tu zapach wydzielany jest przez liście. Bodziszek jest skuteczny także w walce z innymi owadami, świetnie sprawdzi się w przydomowym ogródku lub w formie ciętej – w wazonie albo miejscach lubianych przez komary.

Kolejny pomysł to bazylia, którą z powodzeniem można hodować w ogródku lub w domu – wybór zależy od nas.

Aby odstraszyć komary można także przygotować spray na bazie ziół( bazylia, kocimiętka, mięta), octu i cytryny. Wykonanie odstraszającego komary należy rozpocząć od porwania wszystkich roślin na drobne kawałki. Należy pamiętać o tym, aby nie używać do tego noża, wystarczy rozerwać zioła w dłoniach.

Tak przygotowany rośliny wkładam do słoika i zalewamy gorącą wodą lub octem. Całą mieszankę pozostaw na około 30 min. Po odczekaniu wskazanego czasu odcedź ją i przelej do buteleczki z atomizerem.

Sposób na komary. Screen: YouTube
Sposób na komary. Screen: YouTube
Sposób na komary. Screen: YouTube

To też może cię zainteresować: Małopolska: smutne wiadomości z sanepidu. Odnotowano kolejny wzrost w danych dla województwa

O tym się mówi: Kraków: spektakularny etap prac zakończony podczas budowy wiaduktu. Co dokładnie zrobiono w ubiegły weekend