Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić kary za brak noszenia maseczek ochronnych. Po zniesieniu obostrzeń, Polacy pozwalają sobie na coraz więcej, mimo iż pandemia dalej trwa.

We Wrocławiu oraz w Krakowie policjanci otrzymali niecodzienne zlecenie. Ich zadaniem jest kontrola pasażerów komunikacji miejskiej czy posiadają maseczki ochronne.

- Oceniamy, że ok. 10 proc. pasażerów jeździ bez maseczek. Jak tłumaczą, najczęściej o nich zapominają. Jednak zależy nam na tym, żeby wszyscy pasażerowie mieli maseczki, stąd nasza akcja - mówi Tomasz Sikora, rzecznik MPK we Wrocławiu.

Z tych 10 proc. bez maseczek część pasażerów przekonuje, że przeczytała w internecie, jakoby noszenie maseczki nie miało sensu. Tu rozmowa na argumenty się kończy i wypraszamy takich pasażerów. Nie zawsze jest to jednak łatwe, dlatego zaprosiliśmy do współpracy policję - mówi Sikora.

Kolejki przed sklepami spożywczymi są ogromne. Źródło: forsal.pl
Kolejki przed sklepami spożywczymi są ogromne. Źródło: forsal.pl
Kolejki przed sklepami spożywczymi są ogromne. Źródło: forsal.pl

Zadaniem funkcjonariuszy jest karanie pasażerów mandatami. Grozi im od 500 do nawet 30 tysięcy złotych.

Na poniedziałkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wystosował apel do wszystkich właścicieli sklepów z prośba o niewpuszczanie do lokali klientów bez maseczek ochronnych.

- Być może powinniśmy wprowadzić zasadę, że osoby bez maseczek nie będą obsługiwane. Prostsze by było, gdyby personel prosił o założenie maseczki lub wypraszał ze sklepu - powiedział w programie Newsroom WP minister Łukasz Szumowski.

- To powinno wynikać z jednej strony z realizacji przepisów prawa, a z drugiej z troski o innych klientów - podsumowuje Andrusiewicz.

Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Renata Juszkiewicza zauważa, ze Polacy nie respektują obowiązku zakrywania nosa i ust.

Właściciele ponieśli wysokie koszty związane z dodatkowymi zabezpieczeniami, a mimo to klienci zasad nie respektują i narażają zdrowie swoje, ale też naszych pracowników i ich rodzin - mówi prezes POHiD.

Maseczki ochronne. Źródło: YouTube
Maseczki ochronne. Źródło: YouTube
Maseczki ochronne. Źródło: YouTube

Jak informował portal „Życie”: ZASKAKUJĄCO DUŻY WZROST CEN W POLSKICH MIASTACH TURYSTYCZNYCH. POLACY NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, SĄ NIEBYWALE OBURZENI

Przypomnij sobie: POLSKIE WŁADZE WYCIĄGAJĄ RĘKĘ DO DZIECI. CZĘŚĆ Z NICH BĘDZIE MOGŁA LICZYĆ NA 1000 ZŁOTYCH ZAPOMOGI, KTO JĄ DOSTANIE, KOMU PRZYSŁUGUJE