Sałata jest jednym z tych warzyw, które przed podaniem należy dokładnie umyć. W głowce tego warzywa znajduje się mnostwo piasku czy drobnych szkodników. Całe szczescie mycie salaty nie ejst wymagajacym zadaniem a my dodatkowo wiemy jak je jeszcze ułatwić.

Jak poprawnie myć i suszyć sałatę?

Każdy, kto ma ochotę na sałatę musi zakupić całą głowkę, a co za tym idzie należy ją odpowiednio przechować, by nie starciła swoich właściwości i nie zmarnowała się.
Sałątę należy myć zaczynając od podzielenia jej na kawalki. Po kolei nalezy obrac calą glowkę z lisci a nastepnie zamoczyc je w lodowatej wodzie. W przypadku roslin majacych drobne liscie takich jak np. rukola, listki nalezy oberwac i wrzucic do cedzaka, ktory nastepnie nalezy umiescic w wodzie.
Kiedy nasze liscie są juz dokladnie umyte, nalezy je osuszyc. Do tego potrzebne nam będą papierowe reczniki. Litki nalezy rozlozyc warstwowo na papierowych recznikach i pozostawic do wysnchniecia.
Niestety listki potrafia troche schnac. Ci, ktorzy posiadaja suszarkę do salaty mogą znacznie przyspieszyc ten proces.

Sałata fot. fajny ogrod
Sałata fot. fajny ogrod

Jak przechowywać sałatę?

Wysuszone listki salaty nalezy zwinac je w rulon razem z recznikiem paperowym. Nastepnie nalezy umiescic je w foliowej torbie, a pozniej umiescic w lodowce. Dzieki umieszczeniu jej w torebce foliowej, ograniczymy salacie dostep powietrza, co spowoduje, ze procs psucia znacznie się opozni.
Pamiętaj, że salaty pod zadnym pozorem nie wolno mrozic! Świeże warzywa takie jak: ogórek, sałata, seler, rzodkiewka, po rozmrożeniu wyglądają jak zgniłe i nie nadają się do użycia. Podobnie jest z niektórymi ziołami. Na atrakcyjności tracą również takie warzywa jak pomidor, cukinia i papryka, jednak w ich przypadku możliwe jest ponowne ich użycie np. jako dodatki do zup czy sosów.

Owoce i warzywa
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa

To też może cię zainteresować: Jak odróżnić boreliozę od koronawirusa? Głos na ten temat zabrali eksperci

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu kolejnego znanego leku. Jest on stosowany także u dzieci

O tym się mówi: Metoda na policjanta niestety wciąż działa. Policja informuje o kolejnych przypadkach wyłudzeń