Eksperci potwierdzili, że jasnozielona poświata, która wystrzeliła po niebie w Waszyngtonie, była prawdopodobnie meteorem. Film nakręcony przez mieszkańców w Port Hedland, w stanowym regionie Pilbara, pokazał niebo oświetlone złowieszczym zielonym obiektem.

Niespotykane zjawisko, które ciężko zdefiniować

Złowrogi blask zaobserwowali także ludzie z części Wiktorii i Australii Południowej. Renee Sayers z Curtain University, która prowadzi grupę badawczą meteor, Desert Fireball Network sądziła, że ​​to tylko mała asteroida. „To była piękna, płonąca kula ognia i prawdopodobnie spodziewamy się jej wielkości pralki lub krzesła w górnej atmosferze”, powiedziała 9News.

Dodała, że ​​badacze widzą je każdej nocy - chociaż większe są zauważane tylko kilka razy w roku. Wcześniej inni astronomowie powiedzieli, że wierzą, że mogła to być Asteroida 2002 NN4, która miała minąć Ziemię około 23.20 wczoraj. Szacuje się, że asteroida ma rozmiar sześciu boisk piłkarskich o szacunkowej średnicy do 570 metrów, zgodnie z danymi Centrum Badań Obiektów Ziemi.

YT

NASA twierdzi, że asteroida była wyraźnie widoczna, ale znajdowała się około 5,2 miliona kilometrów od naszej planety, 13 razy dalej niż Księżyc, więc nie było ryzyka, że ​​uderzy ona w Ziemię. NASA twierdzi też, że tego rodzaju zdarzenia są całkiem normalne, a asteroida jest szacowana na mniej więcej taką samą wielkość jak NN4 z 2002 r., który ominął nas w sierpniu zeszłego roku, a eksperci w tym czasie nazywali ją umiarkowaną.

YT

Lindley Johnson z Biura Koordynacji Obrony Planetarnej NASA powiedziała CNN, że największa znana asteroida krążąca wokół Słońca ma aż 33 kilometry długości. Jednak prawdopodobieństwo, że asteroida faktycznie uderzy w Ziemię, jest dość niewielkie - zdarzało się to raz na dwa lub trzy stulecia, powiedziała wówczas Johnson.

W 2013 r. Meteor o średnicy zaledwie 17 metrów przedarł się przez ziemską atmosferę nad Rosją. Meteor tak naprawdę nie uderzył w planetę, ale wybuch mimo wsztstko zranił ponad 1000 osób, będąc w odległości milionów kilometrów,a tak nie było w przypadku NN4 z 2002 roku. Następny raz, gdy NN4 w 2002 r. znajdzie się w pobliżu Ziemi, będzie w czerwcu 2029 r.


YouTube/worldwide news

O tym pisaliśmy: Małgorzata Rozenek-Majdan i jej mąż Radosław wyjeżdżają z Warszawy na dłużej. O co chodzi

Zerknij: Nietypowa prośba polskiego skoczka narciarskiego. Klemens Murańka apeluje do Tadeusza Rydzyka, internauci nie mogą powstrzymać się ze śmiechu